Śruby – konwersja norm ISO/DIN/PN

Warto wiedzieć, że normy ISO/DIN/PN określają między innymi śruby, kołki, wkręty, zawleczki, podkładki, nity itp. Aktualnie nie brakuje osób, które mają świadomość, że najlepiej kupować takie elementy, które spełniają określone cechy jakościowe. Wówczas najlepiej wywiązują się ze swojego podstawowego zadania. Czym jednak charakteryzują się poszczególne normy? Jak przebiega w praktyce konwersja pomiędzy nimi?

Polskie Normy

Może nie każdy wie, ale Polska ma swoje rodzime normy – zatwierdzane przez Polski Komitet Normalizacyjny. Należy zaznaczyć, że mają one skrót PN. Warto wiedzieć, że za opracowanie standardów są zaś odpowiedzialne Organy Techniczne. Mowa tutaj o Komitetach Technicznych, Komitetach Zadaniowych i Radach Sektorowych. Nie można nie wspomnieć, że Polskie Normy są ogólnie dostępne, a ich dystrybucję także nadzoruje Polski Komitet Normalizacyjny. Niestety, nasze standardy mają zasięg jedynie krajowy. Co to znaczy w praktyce? Na przykład to, że osoby z innych państw mogą kompletnie nie mieć o nich pojęcia. Jeśli zatem ktoś w zamówieniu – biorąc pod uwagę zamiar dokonania zakupu na przykład śrub w innym państwie – będzie operował Polskimi Normami, to może nie zostać zrozumiany…

Normy DIN

Na terenie naszego kraju obowiązują także normy DIN (Deutsches Institut für Normung). Trzeba podkreślić, że odpowiada za nie Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Biorąc pod uwagę tabele ISO/DIN/PN są to najstarsze standardy. Wszystko dlatego, że stowarzyszenie zostało założone w 1917 roku. Obecnie posiada siedzibę w stolicy Niemiec, czyli w Berlinie. To organizacja, która jest odpowiedzialna za pracę rozmaitych instytucji normalizacyjnych na terenie naszych zachodnich sąsiadów na mapie geograficznej.

Normy ISO

Dlaczego przede wszystkim warto znać normy ISO? Jest to spowodowane tym, że takie standardy są po prostu najbardziej uniwersalne. Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, która rozpoczęła działalność od 1947 roku, zrzesza 162 państwa. Jest to także Polska. Można powiedzieć, że normy ISO są po prostu najbardziej znane na całym świecie. To trochę tak jak z językiem angielskim. Chyba każdy zgodzi się, że jest on najbardziej powszechny. Jeśli chodzi o interesy, to biznesmeni zdecydowanie najczęściej posługują się właśnie językiem angielskim – uwzględniając osoby z różnych państw. W aspekcie norm najbardziej uniwersalne są zaś standardy ISO.

Jak przebiega konwersja?

Na czym polega konwersja norm ISO/DIN/PN? Interesują Was śruby kołnierzowe? Wiecie, że – uwzględniając polskie standardy – mają one oznaczenie PN 82247? Chcecie jednak dowiedzieć się, jak to wszystko wygląda biorąc pod uwagę normy stanowione przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny? W takim razie trzeba skorzystać z tabeli. Należy wpisać w odpowiednim miejscu PN 82247. Dzięki temu zaraz dowiecie się, że w standardach DIN śruby kołnierzowe mają oznaczenie DIN 6921.