Jak wygląda ospa wietrzna, ile trwa i jak można się nią zarazić?

Ospa wietrzna – co to za choroba? Czym się charakteryzuje?

Ospa wietrzna jest chorobą zakaźna, na którą najczęściej chorują dzieci.  Choroba ospy wietrznej jest wywoływana przez wirusa – ospy, który nazywa się -herpeswirus VZV(Varicella Zoster Virus)  i jest to wirus ospy oraz półpaśca. Ospą wietrzną bardzo łatwo się nią zarazić, jeżeli na nią nie chorowaliśmy wcześniej. Zakażamy organizm drogą kropelkową. Większość ludzi przechodzi ospę wietrzną w dzieciństwie i nie jest ona większości przypadków niebezpieczna. Powikłania po ospie wietrznej występują bardzo rzadko, ale i tak nie powinniśmy rezygnować ze szczepień, które mają nas chronić przed wirusami. Ospa wietrzna jest niebezpieczna dla noworodków i osób przewlekle chorych.

Objawy ospy wietrznej

Objawy ospy wietrznej u dzieci to:

  •  gorączka
  • zmiany skórne, które są charakterystyczną cechą tej choroby zakaźnej – są to różowe plamki, które po 2 – 3 dniach przekształcają się w grudki, a na ich szczycie są pęcherzyki, które wypełnia surowiczy płyn.

Jak wygląda ospa wietrzna?

Ospa wietrzna charakteryzuje się:

  • – zmianami skórnymi, które są charakterystyczne dla ospy wietrznej i napewno po zobaczeniu ich będziemy wiedzieć, że mamy do czynienia z ospą wietrzną
  • – na samym początku choroby na skórze występują plamki, które z czasem przekształcają się w grudki, a później na szczycie tych grudek tworzą się pęcherzyki
  • – ostatnim etapem choroby zakaźnej jaką jest ospa wietrzna jest zmienienie się krostek w strupki – które po jakimś czasie same odpadają

Ospa wietrzna: wysypka i gorączka

Wysypka towarzysząca ospie wietrznej najczęściej pojawia się najpierw na tułowiu, a następnie na policzkach, ramionach, skórze głowy i udach. Czasem atakuje także okolice oczu i ust. Pojawia się stopniowo, po kilku dniach ciało malucha usiane jest świeżymi pęcherzykami i strupkami. Gorączce i krostom towarzyszy także ogólne rozbicie – dziecko uskarża się na ból głowy, jest marudne i osłabione. Wirus ospy szczególnie przez pierwszych kilka dni bywa bardzo dokuczliwy.

Ile trwa ospa wietrzna?

Wirus ospy wietrznej namnaża się przez 2-3 tygodnie i jest to bezobjawowe, dopiero po upływie tego czasu uderza z dużą siłą w organizm. Ospa wietrzna trwa w jawnym okresie choroby 10-14 dni. Zwykle objawy trwają wraz z chorobą dwa tygodnie i dziecko wtedy powinno zostać w domu dla swojego dobra i innych osób – aby, nie zarażać wirusem.

Jak zarazić ospą wietrzną?

Ospa wietrzna jest chorobą, która przenosi się drogą kropelkową. Aby, zachorować na ospę wietrzną należy mieć kontakt z nosicielem wirusa. Najłatwiej można się zarazić po przez dotyk lub tylko przebywanie w jednym pomieszczeniu z osobą chorą na ospę wietrzną. Najczęściej dzieci zarażają się wirusem w żłobkach czy też przedszkolach.