Śruby kołnierzowe – czym się cechują?

Trzeba zauważyć, że coraz więcej specjalistów z rozmaitych branż chętnie decyduje się na śruby z kołnierzem. Jaka jest charakterystyka takich właśnie elementów złącznych? Co zrobić, aby zdecydować się na odpowiedniej jakości akcesoria z tej kategorii? Jeśli interesuje Was ten temat, to zapraszamy do dokładnego zapoznania się z poniższym artykułem.

Co warto o nich wiedzieć?

Dobrej jakości śruby kołnierzowe spełniają normy DIN 6921/PN 82247. Pamiętajcie, aby zwracać uwagę na tego typu aspekty. Dzięki temu będziecie mieli pewność, że takie elementy złączne będą charakteryzowały się po prostu odpowiednią jakością w trakcie użytkowania. Porządne akcesoria z tej kategorii są starannie wykonane z właściwego materiału. Między innymi w tym gronie jest stal nierdzewna. Na skutek tego możecie być pewni, że tego typu śruby z kołnierzem będą bardzo odporne na korozję. Czym jeszcze cechują się takie akcesoria? To stylowy wygląd oraz łatwa obróbka. Nie można zapominać o takich cechach, jak żarowytrzymałość oraz korzystny stosunek w aspekcie wytrzymałości do wagi. Z czego jeszcze wykonywane są porządne śruby z kołnierzem? Fachowcy stosują stal węglową lub stal kwasoodporną A4. Elementy tego typu są odpowiednio zabezpieczone przed korozją. W jaki sposób to jednak następuje? Specjaliści stosują między innymi ocynk galwaniczny lub ocynk galwaniczny żółty. Czasami wykorzystują zaś ocynk płatkowy albo czernienie. W zależności od komponentu podstawowego zmienia się zakres tych elementów złącznych. Na przykład dla stali nierdzewnej A2 wynosi on od M5 do M12.

Jak wybrać śruby kołnierzowe?

Zamierzacie niedługo kupić takie właśnie akcesoria? Co bez wątpienia trzeba zatem wziąć pod uwagę, żeby zdecydować się na dobrej jakości śruby z kołnierzem DIN 6921/PN 82247? Wiecie, że należy brać pod swoją prywatną lupę tego typu normy. Poza tym warto sprawdzić klasę wytrzymałości. Tego typu akcesoria występują w trzech różnych wariantach (8.8, 10.9 i 12.9). Dobrze byłoby, gdyby śruby z kołnierzem były perfekcyjnie dostosowane do konkretnego zastosowania. Okazuje się, że takie elementy złączne są często stosowane w branży motoryzacyjnej. Na przykład biorąc pod uwagę przemysł samochodowy. Między innymi śruby z kołnierzem bardzo dobrze sprawdzają się do różnych układów zawieszenia. Nie inaczej jest uwzględniając układy hamulcowe. Nie brakuje osób, które wybierają śruby z kołnierzem też do elementów sterujących. Jeśli zatem szukacie akcesoriów do tego typu zadań, to naprawdę świetnie trafiliście.