Pobranie komórek macierzystych z krwi pępowinowej podczas porodu w UK może w przyszłości uratować życie Twojego dziecka.
Przygotowania do porodu w Wielkiej Brytanii
Poród w UK i standardy opieki nad kobietą ciężarną różnią się znacząco od tych, które obowiązują w Polsce. Dla wielu przyszłych mam, zwłaszcza tych, które wcześniej rodziły w ojczyźnie, są one dużym zaskoczeniem. Pierwszą istotną różnicą jest to, że niepowikłaną ciążę w całości prowadzi tylko położna. Wizyty odbywają się raz w miesiącu, a od ostatniego trymestru ich częstotliwość wzrasta dwukrotnie.
Podczas pierwszej wizyty położna zbiera szczegółowy wywiad, pobiera próbkę krwi do analizy, dokonuje pomiaru ciśnienia i obwodu brzucha oraz kieruje pacjentkę na badanie USG. W Anglii kobietom przysługują tylko dwa badania ultrasonograficzne. Dodatkowe testy wykonuje się jedynie w przypadku wystąpienia niepokojących objawów.
Co ciekawe, w Wielkiej Brytanii lekarze nie wystawiają zwolnienia z pracy z powodu ciąży, która traktowana jest jako stan fizjologiczny. Ciężarna ma w tym czasie zapewnione specjalne warunki oraz przysługują jej dni wolne na wizyty kontrolne i szkołę rodzenia.
Jak wygląda poród w UK?
Poród w Anglii przebiega zgodnie z planem porodu sporządzonym w III trymestrze ciąży. Są w nim zawarte informacje dotyczące: preferowanego znieczulenia (gaz rozweselający, zastrzyk lub znieczulenie zewnątrzoponowe), rodzaju porodu, decyzji o nacięciu krocza lub użyciu kleszczy, a także inne życzenia i uwagi. Decyzje kobiety są w pełni respektowane, o ile podczas porodu nie występują żadne komplikacje, mogące zagrażać życiu mamy i dziecka.
W Wielkiej Brytanii przyszła mama może zdecydować się na poród w szpitalu, w domu lub w wodzie. Nie ma także narzuconej konieczności przyjęcia pozycji leżącej. Kobiecie mogą towarzyszyć dwie wskazane przez nią osoby, nawet jeżeli zajdzie konieczność przeprowadzenia cesarskiego cięcia. Sala porodowa wyposażona jest w wannę, prysznic, duże łóżko, fotele oraz gumowe piłki, które można wykorzystać w celu złagodzenia bólu towarzyszącego akcji porodowej.
Czy można pobrać krew pępowinową w Anglii?
Krew pępowinowa zawiera w sobie komórki macierzyste. Mają one zdolność do namnażania się i odtwarzania tkanek. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, mogą zostać wykorzystane w leczeniu niektórych ciężkich chorób (np. białaczki lub innych nowotworów) oraz w celu poprawy zdrowia dzieci z porażeniem mózgowym lub autyzmem.
Pobranie krwi pępowinowej w Anglii jest możliwe tak samo, jak w Polsce. To kilkuminutowy zabieg, całkowicie bezpieczny dla mamy i dziecka. Wykonuje się go podczas porodu, tuż po odcięciu pępowiny. Bank komórek macierzystych przechowuje pobrany materiał nawet przez 50 lat.