Szeroki wybór lampek do oświetlenia schodów

Oświetlenie schodów ważne jest nie tylko z punktu widzenia aranżacji wnętrza, ale również ma duży wpływ na bezpieczeństwo domowników. Dlatego lampki schodowe powinny być dobrze rozmieszczone i posiadać odpowiednie natężenie i barwę światła.

Jak dobrać właściwe oświetlenie?

Oświetlenie całego domu, w tym również schodów planowane jest już na etapie projektowania. Dzięki temu można zadbać o idealne rozstawienie punktów świetlnych oraz zamaskować kable i łączenia. Przed ostateczną decyzją warto przeanalizować potrzeby wszystkich domowników. Trzeba zastanowić się na przykład czy schody będą używane przez cały dzień, czy tylko wieczorem, aby udać się do sypialni.

Oświetlenie z czujnikiem ruchu

Świetnym rozwiązanie jest zainstalowanie czujnika ruchu, który będzie włączał światło tylko w momencie korzystania ze schodów. Innym pomysłem pomagającym oszczędzać prąd jest montaż kompatybilnych włączników na dole i na górze schodów. Takie intuicyjne metody są bardzo komfortowe i wygodne.

Rodzaje oświetlenia na schodach

Najbardziej tradycyjnym rozwiązaniem jest powieszenie żyrandola. Jednak coraz częściej odchodzi się od tej formy lub łączy się ją z oświetleniem przy stopniach. Lampki schodowe, które obecnie są niemal obowiązkowym elementem aranżacji najczęściej montowane są punktowo w ścianie lub w stopniach. Mogą występować pod postacią halogenów oraz ledów. Taki rodzaj oświetlenia daje duży wybór odnośnie do koloru światła oraz jego natężenia. Można wprowadzić także system różnego stopnia nasilenia i podzielić je na dzienne i nocne.