Oświetlenie podłogowe – zalety

fotolia.com,198467812 | Autor: Photographee.eu

Odpowiednie oświetlenie wnętrz w domu jest bardzo ważne z kilku powodów. Bez względu na to, czy chodzi o kuchnię, przedpokój, sypialnię czy pokój dzienny, światło powinno docierać w każdy kąt pomieszczenia, a jednocześnie powinno być na tyle funkcjonalne, żeby można regulować stopień jego intensywności. Dobrze zaprojektowane oświetlenie z jednej strony dodaje pokojom użyteczności, a z drugiej może też nadać wyjątkowy charakter i stworzyć niepowtarzalny klimat w pomieszczeniach. W XXI wieku lampy przypominają małe dzieła sztuki. Jako konsumenci możemy wybierać w szerokiej ofercie modeli, wzorów i kolorów, które pięknie łączą się z każdym stylem w zakresie aranżacji wnętrz.

Funkcjonalność przede wszystkim

Do jednych z najbardziej funkcjonalnych rozwiązań w zakresie oświetlenia należą lampy stojące podłogowe, które nadają się do większości domowych pomieszczeń. Można je ustawić w przedpokoju przy szafce na buty, w salonie koło fotela, w sypialni niedaleko łóżka czy w pokoiku dziecięcym. Lampy tego typu przeważają nad innymi rozwiązaniami oświetleniowymi, ponieważ są mobilne. Można je przestawiać, regulować klosz i kąt padania światła. Dzięki temu wprost perfekcyjnie dopasowują się do potrzeb użytkowników, a jednocześnie emitują przyjemne dla oka światło i pełnią walory estetyczne. Można zdecydować się na proste, klasyczne modele z okrągłą podstawką i kwadratowym lub okrągłym kloszem, a także na designerskie rozwiązania, w których nie brakuje kolorów i wzorów.

Piękny design

Lampy podłogowe mogą pełnić funkcje dekoracyjne i stanowić wspaniały dodatek do mebli. W zależności od modelu, który wybierzemy, lampa może świetnie współgrać np. z białą komodą czy flauszowym fotelem, tworząc rustykalny klimat w stylu vintage. W nowoczesny wnętrzach sprawdzą się z kolei designerskie krzesła zestawione z prostymi lampami zakończonymi szklaną dekoracją. Aby osiągnąć najlepsze efekty, wystarczy starannie dobrać oprawę, aby nie kłóciła się z wystrojem pokoju. Taką lampę można ustawić praktycznie wszędzie, a w razie potrzeby przenieść i przestawić. Ich funkcjonalność doceniają też zwolennicy przestronnych wnętrz utrzymanych w stylu minimalistycznym, którzy nie chcą ustawiać w pokoju dodatkowych stolików na lampki.

Niepowtarzalny nastrój

Lampa stojąca sprawdza się też do wyczarowania niepowtarzalnego nastroju w pomieszczeniu. Nie tylko potrafi rozświetlić wnętrze, lecz również dodać mu unikatowego wyglądu. Kiedy zrezygnujemy z włączania lampy wiszącej, zostawiając światło emitowane przez lampę stojącą, możemy osiągnąć ciekawy efekt wizualny. Taki delikatny półcień sprawdzi się idealnie w sypialni i pokoju dziecięcym, kiedy czytamy pociechom bajki na dobranoc. Możliwość operowania jasnością światła i kątem padania to jedna z głównych zalet lamp stojących. Właśnie dlatego warto o nich pomyśleć, urządzając wnętrze swojego domu czy mieszkania.