Kiedy należy podawać mleko modyfikowane dla noworodka?

Lekarze zgodni są co do tego, że dla dzieci najzdrowsze jest mleko mamy. Są jednak sytuacje, gdy nie można go stosować. Wtedy zalecane jest mleko modyfikowane. Kiedy jest używane najczęściej?

Najlepiej, aby w pierwszych miesiącach życia dziecko karmione było głównie piersią, ale zdarza się, że z różnych powodów nie jest to możliwe. Wówczas wskazane jest mleko modyfikowane dla noworodka, czyli specjalne preparaty, które bazują na mleku krowim albo kozim, ale są odpowiednio modyfikowane, aby imitować mleko naturalne kobiety.

 

W porównaniu do mleka krowiego czy koziego, którego nie należy podawać dzieciom ze względu na jego inny skład od mleka kobiety, mleko modyfikowane zawiera mniejszą ilość białek i tłuszczów, a większą ilość laktozy. Także wzbogacane jest o dodatkowe witaminy, minerały i inne związki, na przykład probiotyki, prebiotyki, kwasy tłuszczowe.

 

Mleko modyfikowane zalecane jest w kilku przypadkach:

  • gdy karmienie naturalne nie jest możliwe, na przykład kobieta nie ma pokarmu albo ma go za mało
  • gdy dochodzi do choroby dziecka, na przykład ma ono wrodzone, rzadkie schorzenia powodujące problemy z trawieniem mleka, na przykład niedobór laktazy czy galaktozemię
  • gdy matka przyjmuje leki, które mogą wpływać negatywnie na dziecko w trakcie karmienia piersią
  • gdy dochodzi do choroby matki, na przykład ma ona nieleczoną, aktywną gruźlicę, zakażenie wirusem HIV, wirusami HTLV-1 i HTLV-2 powodującymi białaczkę lub chłoniaka

 

Najlepiej, aby wprowadzenie mleka modyfikowanego do diety dziecka zostało uzgodnione z lekarzem pediatrą. Wtedy będzie on mógł również doradzić, jakie mleko modyfikowane dla noworodka będzie najlepsze. W sprzedaży możemy znaleźć szeroką gamę różnych mlek różniących się pomiędzy sobą składami oraz przeznaczeniem. Do wyboru mamy także specjalne mleka dla alergików, zmniejszające ulewanie, mleka dla dzieci z obniżonym apetytem.

 

Zatem istnieje szereg wskazań do tego, aby stosować mleko modyfikowane dla noworodka. Zawsze jedna kwarto skonsultować się z lekarzem co do jego stosowania w diecie dziecka.