5 rzeczy, które powinieneś zmienić w swoich finansach w 2019 roku

Początek 2019 roku to doskonały czas, aby zaplanować osobiste finanse, a także zarządzać nimi w sposób bardziej odpowiedzialny przez kolejne 12 miesięcy. W pierwszej kolejności należy wyznaczyć sobie konkretne cele do zrealizowania związane z wydatkami, np. remont mieszkania, a także zweryfikować domowy fundusz awaryjny. Warto inwestować, np. w nieruchomości i regularnie poszerzać wiedzę w zakresie finansów.

1. Jasne i konkretne cele finansowe na rok 2019

Noworoczny plan oszczędzania należy uczciwie dopasować do aktualnych możliwości. Owocne oszczędzanie rozpoczyna się od świadomości i stopniowego wdrażania w życie rewolucyjnych rozwiązań, krok po kroku. Aby zrealizować cele, należy je najpierw dokładnie określić, uważając przy tym, aby ich lista nie była zbyt długa, co tym samym uniemożliwi urzeczywistnienie ich wszystkich. Być może zajdzie potrzeba skorzystania z pożyczki internetowej, którą można wziąć na stronie: https://pozyczkaplus.pl/. W planowaniu wydatków na przyszły rok warto mieć to na uwadze.

2. Planowanie największych wydatków

Początek roku to dobry czas na zaplanowanie dużych wydatków, nawet jeśli na ich realizację będzie trzeba dłużej poczekać, np.: wyjazd letni lub zimowy, zakup samochodu bądź drogiego sprzętu domowego czy remont mieszkania. Jasno określony wydatek, pozwoli rozpocząć spokojne oszczędzanie lub niewydawanie pieniędzy na inne, mniej potrzebne rzeczy.

3. Fundusz awaryjny na 2019 rok

Fundusz awaryjny to suma pieniędzy, która nazbierała się w wyniku regularnego odkładania indywidualnie określonej kwoty. Pieniądze przydają się w nagłych wypadkach, np.: gdy zepsuje się samochód czy sprzęt domowy bądź dziecko zapragnie zapisać się na wymarzony kurs tańca. Na początku roku warto zweryfikować uzbieraną kwotę i określić, czy jest wystarczająca bądź zastanowić się, co można zrobić, aby była większa.

4. Inwestycje finansowe w 2019 roku

W poszerzaniu domowego budżetu często pomagają inwestycje, jednak, aby przyniosły określone korzyści finansowe, należy je bardzo dokładnie przemyśleć i nie podejmować decyzji pod wpływem chwili. Inwestowanie wymaga oczywiście posiadania określonego kapitału, który można przeznaczyć, np.: na kupno nieruchomości, inwestowanie w obce waluty, obligacje, lokaty bankowe czy fundusze inwestycyjne.

5. Nauka, poszerzanie wiedzy

Planując wydatki, warto na bieżąco śledzić portale, blogi czy pisma finansowe, które pomogą poszerzyć wiedzę i kompetencje związane z organizacją domowego budżetu. Specjalistyczne materiały to nieocenione źródło inspiracji, np. dotyczących oszczędzania czy sposobów na powiększenie własnych funduszy.