Letnie prace ogrodowe – poradnik dla początkujących

Lato w ogrodzie to czas, gdy kwitną kwiaty oraz dojrzewają różnego rodzaju owoce i warzywa. Sierpień to nie tylko czas wypoczynku na świeżym powietrzu, ale przede wszystkim ciężkiej pracy – regularne oczyszczanie rabatek, podlewanie roślin, nawożenie i przycinanie drzew i krzewów. Nie zapominajmy także o tym, że lato to czas pielęgnacji oczka wodnego, trawnika i roślin balkonowych. Zastanawiasz się – jakie prace ogrodowe latem? Sprawdź nasze porady.

Lato w ogrodzie to czas, gdy kwitną kwiaty oraz dojrzewają różnego rodzaju owoce i warzywa. Sierpień to nie tylko czas wypoczynku na świeżym powietrzu, ale przede wszystkim ciężkiej pracy – regularne oczyszczanie rabatek, podlewanie roślin, nawożenie i przycinanie drzew i krzewów. Nie zapominajmy także o tym, że lato to czas pielęgnacji oczka wodnego, trawnika i roślin balkonowych. Warto wyposażyć się więc w odpowiednie akcesoria i narzędzia ogrodowe. Sklep narzędziowy Drillo to miejsce, w którym znajdziesz wszystko to, czego potrzebujesz.Zastanawiasz się – jakie prace ogrodowe latem? Sprawdź nasze porady.

Letnie prace ogrodowe

Lato to głównie słoneczna, bezchmurna pogoda i stosunkowo wysokie temperatury. Warto więc pamiętać, że w tym okresie rośliny potrzebują wody bardziej niż kiedykolwiek, dlatego należy regularnie je podlewać, kierując się kilkoma ważnymi zasadami. Latem warto również zwrócić uwagę prace porządkowe w ogrodzie. W tym celu warto wyposażyć się w kilka potrzebnych narzędzi. Internetowy sklep narzędziowy Drillo to miejsce, gdzie znajdziesz wszystkie niezbędne akcesoria i narzędzia ogrodowe.

Zadbaj o trawnik

Nic bardziej nie zachwyca latem jak piękny, gęsty i zielony trawnik. Aby przez cały okres letni był właśnie w takim stanie, trzeba włożyć w jego pielęgnację odrobinę wysiłku. Oprócz regularnego podlewania, ważne jest również jego koszenie. Jeśli do koszenia używasz kosiarki bez kosza pamiętaj, aby po zakończeniu wygrabić dokładnie resztki trawy. Resztki trawy pozostawione na trawniku powodują tworzenie się filcu.

Drzewa i krzewy

Podczas przycinania gałęzi, warto zwrócić uwagę na termin kwitnienia. Tego typu cięcia powinny być wykonywane wiosną, przed okresem wegetacji lub po zakończeniu okresu kwitnienia. Rośliny takie jak tawuły, berberysy czy inne rośliny szczepione można przycinać w zależności od potrzeb. W ich przypadku nie trzeba trzymać się terminów kalendarzowych. Sierpień to również dobry czas na sadzenie oraz samo przesadzanie drzew liściastych. Warto również pamiętać o regularnym przycinaniu żywopłotu.

Rośliny kwitnące

W przypadku roślin kwitnących warto pamiętać o ich regularnym podlewaniu, co gwarantuje ich odpowiedni wzrost. Dodatkowo ważne jest także usuwanie uschniętych i chorych części roślin. Kwiaty możesz również poddać letniemu nawożeniu. Rabaty bylinowe powinny zostać spulchnione motyką lub pazurkami. Lato to również czas wysiewu niektórych kwiatów – malw, stokrotek i bratków. W sierpniu można również wysadzać byliny i kwiaty dwuletnie. W czasie lata warto też zastosować w razie potrzeby opryski na szkodniki i grzyby.

Przesadzanie i przycinanie

Lato to idealny moment na przycięcie żywopłotów liściastych. Najlepiej jest robić to przy pochmurnej pogodzie, co zniweluje możliwość przypalenia odsłoniętych liści przez słońce. Trawę również należy strzyc regularnie, jednak niezbyt nisko, ponieważ takie działanie może powodować nadmierne wysychanie gleby. W czasie upałów warto także pamiętać o regularnym podlewaniu – najlepiej robić to rano lub wieczorem.