Aranżujesz wnętrze? Zastanów się, jakie zadania będzie pełniło w nim oświetlenie

Wystrój mieszkania, w tym zaaranżowane w nim oświetlenie, wpływa na funkcjonalność wnętrza. Decyduje też o jego wyglądzie, a nawet ma wpływ na nasze samopoczucie i predyspozycje do wykonywania określonych czynności. Znaczenie ma jego barwa, kąt padania, stopień rozproszenia. Czynnik, który w tak istotny sposób oddziałuje na wnętrze mieszkania oraz sposób, w jaki w nim funkcjonujemy, nie może być dobierany przypadkowo.

Zadania, jakie stawiamy przed oświetleniem, są bardzo różnorodne. Od oświetlenia przestrzeni, które umożliwia poruszanie się po zmroku, poprzez budowanie klimatycznego nastroju albo funkcjonalnego miejsca do pracy i nauki, a na funkcji dekoracyjnej kończąc. Aranżacjom, które pomogą spełnić te zadania, sprzyja szeroki wybór opraw oświetleniowych różniących się sposobem montażu, ilością źródeł światła, stylistyką i wieloma innymi parametrami.

Rynek opraw oświetleniowych

Ponieważ podejmując się aranżacji wnętrza mamy do wyboru bardzo wiele modeli opraw oświetleniowych z różnych kategorii, stworzenie wystroju funkcjonalnego i imponującego pod względem wizualnym nie powinno stanowić żadnego problemu. Różne kategorie opraw od lamp wiszących i stojących, poprzez kinkiety i żyrandole do plafonów, a wśród nich zróżnicowane formy i design odpowiadający różnym stylistykom to niebywała gratka do dekoratorów wnętrz. Dzięki niej mogą oni sprostać nawet najbardziej wyszukanym oczekiwaniom swoich klientów.

O szerokim asortymencie opraw oświetleniowych możemy mówić w przypadku lamp polskiego producenta Azzardo. Dzięki nim dostosowanie oświetlenia do wymagań konkretnego wnętrza, czy sprostanie warunkom postawionym przez inwestora staje się zdecydowanie łatwiejsze.

Oświetlenie a nasze samopoczucie

Decydując się na aranżację wnętrza, powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na formę oprawy, ale również na sposób emitowania przez nią światła oraz na jego barwę. Warto pamiętać, że w zależności od funkcji konkretnego pomieszczenia, może zachodzić konieczność wprowadzenia do niego światła rozproszonego albo takiego, które będzie emitowało snop w konkretnym kierunku. Czasem będziemy potrzebowali we wnętrzu oświetlania o barwie ciepłej, kiedy indziej lepiej się sprawdzi światło o barwie zimnej. Decyzje te warto podejmować świadomie, kierując się koniecznością aranżacji pomieszczeń funkcjonalnych i wygodnych w użytkowaniu.

Wygląd wnętrza

Jeśli zależy nam na zaaranżowaniu pomieszczenia, które będzie odpowiadać nam pod względem estetyki, nie bez znaczenia jest również wygląd poszczególnych, wprowadzonych do wnętrza opraw. Nawet jeżeli wystrój nie ogranicza się do jednej tylko lampy, nie musimy decydować się na komplety opraw z tej samej serii. Ważne, by cała aranżacja była spójna pod względem wizualnym i tworzyła przyjemną dla oka całość. W tym celu dobrze jest wybierać oprawy o zbliżonej stylistyce, które dobrze się ze sobą komponują.

Dekorowanie światłem

Pamiętajmy też, że oświetlenie poza znaczeniem praktycznym, może też służyć do dekorowania wnętrza. Dotyczy to zarówno samej oprawy, jak i emitowanego przez nią światła. Efekty świetlne, które powstają przy tej okazji, mogą być naprawdę imponujące. Warto wziąć pod uwagę możliwość eksponowania różnych faktur i podświetlania określonych elementów wystroju mieszkania. Efektownie mogą wyglądać też same oprawy, których forma niekiedy bardziej przypomina dzieła sztuki nowoczesnej niż zamontowaną we wnętrzu lampę.

Zróżnicowane zdania, jakie stawiamy przed oświetleniem, stanowią wyzwanie dla projektantów i producentów opraw. O tym, że potrafią oni stawić mu czoła, nie trudno się jednak przekonać. Odwiedzając sklepy z oprawami oświetleniowymi lub stronę producenta lamp przekonamy się o dużej różnorodności asortymentu.