Aż 3,5 miliona polskich domów do docieplenia?

Nieocielony dom jednorodzinny to nie tylko problem związany z wysokimi kosztami jego ogrzania zimą. To także większe zanieczyszczenie powietrza, czyli smog, który w Polsce jest poważnym problemem.

Chociaż obecne standardy budowy domów jednorodzinnych nakazują stosowanie specjalnych dociepleń, to jednak nadal standard energetycznych polskich domów nie jest zbyt wysoki. Zgodnie z danymi zaprezentowanymi niedawno przez Główny Urząd Statystyczny, nawet około 3,5 miliona polskich domów wymaga docieplenia.

 

Badania wykazały, że większość, czyli w tym przypadku 38 proc. domów ma bardzo niski standard izolacyjności cieplnej. 34 proc. ma niski standard izolacyjności, 20,1 proc średni, a tylko około 6,7 proc. wysoki. Bardzo wysoki standard wykazało zaledwie 1,2 proc. nieruchomości.

 

Powyższe informacje dowodzą, że do docieplenia budynków są wymagane nawet w przypadku 72 proc. polskich domów jednorodzinnych, co przekłada się na około 3,5 miliona budynków.

 

W budynkach tych zapotrzebowanie na energię cieplną wynosi nawet przeszło 160 kWh na metr kwadratowy, co automatycznie przekłada się na bardzo wysokie wydatki na ogrzewanie. Aktualnie limity związane z zapotrzebowaniem na energię cieplną w budynkach jednorodzinnych wynoszą tylko około 95 kWh na metr kwadratowy. Warto także wskazać, że od 1 stycznia 2021 roku limity te ulegną dalszemu obniżeniu i będą wynosiły 70 kWh na metr kwadratowy.

 

Na szczęście, wielu Polaków decyduje się na docieplenia swoich domów jednorodzinnych. Niestety, nadal ich liczba nie jest wystarczająca, aby znacząco zmienić powyższe statystyki. Wynika to przede wszystkim z faktu, że docieplenie jest dość kosztowne. Całkowita termomodernizacja dużego, starszego budynku może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Warto przy tym wskazać, że dotyczy ona nie tylko docieplenia ścian, ale również innych prac, w tym wymiany drzwi i okien na cieplejsze, docieplenia piwnicy czy stropu.

 

Wsparciem w termomodernizacji może być jednak Narodowy Program Mieszkaniowy, który przewiduje dodatkowe pieniądze jako wsparcie prac dociepleniowych.