Cis: sadzonki ogrodowe – jak wykorzystać ich potencjał?

Wśród roślin iglastych, jedną z najczęściej wybieranych do polskich ogrodów jest właśnie tytułowy cis. Sadzonki tej rośliny są dzisiaj powszechnie dostępne, oferują je niemal każdy sklep internetowy z drzewkami i krzewami. I choć wydaje się, że to prosta i pospolita propozycja do naszego ogrodu, cisy sadzonki mają mnóstwo do zaoferowania. O tym, jak sadzić cisy opowiedział nam specjalista z ogrodowymlyn.pl.

Cis japoński – ozdoba każdej ogrodowej aranżacji!

Na pierwszy plan zawsze przedkładamy te najbardziej wszechstronne w zastosowaniu i najchętniej wybierane przez klientów sadzonki. Cisy japońskie właśnie do takich należą. To niewielkie rośliny iglaste, sięgające maksymalnie 0,5 m i szerokość ok. 1 m. Zaliczane są do roślin okrywających wolną przestrzeń w ogrodzie, np. wzdłuż fasady budynku lub ścieżek. Ich dekoracyjny charakter ukryty jest w jasnozielonych igiełkach. To wielka zaleta – cisy nie zrzucają igieł na zimę, dzięki czemu są ozdobą ogrodów i parków przez cały rok!

Jak sadzić cisy japońskie? Przed wkopaniem sadzonek (dostępne w sklepie ogrodowymlyn.pl) należy wziąć pod uwagę stanowisko – czy jest lekko zacienione, lub całkowicie zacienione? To najlepsze warunki do uprawy cisów w ogrodzie. Oprócz tego cisy sadzonki lubią, gdy ziemia jest stale wilgotna, próchniczna i ma odczyn lekko kwaśny. Jeśli mamy do dyspozycji typową ziemię ogrodową – też zda egzamin.

Fot. Cis sadzonki – www.ogrodowymlyn.pl/15-cis-sadzonki

Cis Hilli – sadzonki o śródziemnomorskim charakterze!

To jedna z tych roślin, które wnoszą do ogrodu ciepłego ducha południa, gdyż naturalnie rośliny iglaste o tym pokroju występują na zboczach południowych Bałkanów, Grecji i Turcji. Sadzonka Cis Pośredni Hilli wspaniale i okazale prezentuje się w szeregu, zaleca się sadzenie nawet do 3 szt na metr bieżący. Po 10 latach (cisy sadzonki rosną dość powoli), osiąga około 1,5 m wysokości. Sadzone w większych odstępach przypominają straorzymskie, zielone szpalery, zaś cis hilli sadzony blisko, utworzy naturalny, zwarty żywopłot. To jedna z tych roślin iglastych, które dają cały szereg możliwości kompozycyjnych – przy właściwej lokalizacji skradnie serce nawet rosnąc w pojedynkę.

Cis (sadzonki hilli) lubią ziemie żyzne i próchniczne. Najlepiej, gdy podłoże jest lekko kwaśne, a stanowisko półcieniste. Dla prawidłowego wzrostu, a także by utrzymać intensywną, charakterystyczną dla cisów zieleń, warto stale utrzymywać podłoże lekko wilgotne.

Bonsai z cisa – oryginalna kompozycja ogrodowa niewielkim kosztem?

To świetny sposób na to, jak przy odrobinie wolnego czasu, samozaparcia, kreatywności i z wykorzystaniem dobrych narzędzi postawić w ogrodzie swoje własne bonsai z cisa. Mowa o dużych krzewach (cis – sadzonki odmiany pośredni lub pospolity), które można formować za pomocą sekatora. Sezonowe przycinanie cisów jest obowiązkowe, jeśli chcemy by krzewy lub całe żywopłoty rosły zdrowo i równo. Z odrobiną wyobraźni, tę zieloną bryłę w postaci cisa można zamienić na kształtne bonsai, które nada przydomowej przestrzeni bardzo stylowy charakter. Zdecydowanie polecamy – cisy sadzonki, które nadają się na bonsai znajdziecie m.in. w katalogu ogrodowymlyn.pl, z opcją dostawy do domu!