Mąka migdałowa – mąka z najzdrowszych orzechów świata

Zdrowa żywność cieszy się obecnie dużą popularnością. Przybywa osób, które decydują się zastąpić tradycyjne produkty spożywcze, zdrowszymi zamiennikami. Jednym z nich jest mąka migdałowa, która znajduje wiele zastosowań w kuchni. Niczym nie ustępuje dobrze nam znanej mące pszennej, a jest od niej o wiele bardziej wartościowa. Nie bez przyczyny mówi się, że migdały są jednymi z najzdrowszych orzechów świata. W pełni naturalna mąka migdałowa jest produkowana wyłącznie z migdałów, nie zawiera sztucznych dodatków i wykazuje te same właściwości prozdrowotne, co one. Jakie? Tego dowiesz się z niniejszego artykułu.

• Co to jest mąka migdałowa?

• Jak ją wykorzystać w kuchni?

• Czy jest odpowiednia dla osób odchudzających się?

• Dlaczego jest zdrowa?

• Czy mogą ją spożywać osoby na diecie ketogenicznej?

• Przeciwwskazania do spożywania

• Gdzie kupić mąkę migdałową i ile kosztuje?

Co to jest mąka migdałowa?

Mąka migdałowa ma postać proszku o kremowej barwie. Naturalny produkt, bez żadnych dodatków powinien mieć w swoim składzie wyłącznie migdały. Mąka powstaje poprzez ich bardzo drobne zmielenie. Możemy ją przygotować samodzielnie w domu lub kupić w dobrym sklepie ze zdrową żywnością. Proces przygotowania mąki w domowym zaciszu jest dość czasochłonny. Drobno zmielone migdały należy suszyć przez około godzinę w piekarniku nagrzanym do 100 stopni Celsjusza. Co jakiś czas warto zamieszać całość. Po zakończeniu procesu suszenia całość wymaga ponownego mielenia. Do tego celu można użyć młynka do kawy. Jak widać, o wiele wygodniej jest kupić gotowy produkt. Naturalna mąka migdałowa jest do kupienia na stronie www.cosdlazdrowia.pl

Jak ją wykorzystać w kuchni?

Nadaje się do wszystkich wypieków, zarówno tych słodkich, jak i wytrawnych. Niczym nie ustępuje mące pszennej, choć jest od niej o wiele bardziej wartościowa. Trudno jednak zastąpić nią mąkę pszenną w proporcji 1:1. Wypieki z mąki migdałowej mają trochę inną strukturę, są bardziej kruche. W przypadku ciast drożdżowych warto do przygotowania zaczynu użyć mieszanki mąki migdałowej z inną np. pszenną. Wówczas będziemy mieć pewność, że nasz wypiek wyrośnie. Z powodzeniem możemy przygotować z mąki migdałowej ciasteczka, muffiny, chleb, a nawet pizze. Produkt też posłuży nam także do zagęszczania zup i sosów oraz panierowania mięs.

Czy jest odpowiednia dla osób odchudzających się?

Odchudzanie kojarzy się z wieloma wyrzeczeniami. Oczywiście ograniczenie ilości spożywanych kalorii jest potrzebne, aby pożegnać się ze zbędnymi kilogramami. Nie znaczy to jednak, że musimy rezygnować z tego, co sprawia nam przyjemność. Warto jednak poszukać zdrowszych zamienników spożywanych do tej pory produktów. Jednym z nich jest właśnie mąka migdałowa. Chociaż jest ona dosyć kaloryczna (w 100 gramach znajdziemy ok. 653 kcal), to dostarcza naszemu organizmowi wielu cennych witamin i składników mineralnych. Często podczas redukcji zdarzają się ich niedobory. Energia pozyskiwana z mąki migdałowej pochodzi z nienasyconych kwasów tłuszczowych i białka. Dodatkowo produkt ten zawiera spore ilości błonnika pokarmowego, który reguluje rytm wypróżnień i przyczynia się do zachowania szczupłej sylwetki. Wszystko to sprawia, że mąka migdałowa będzie zdrowym urozmaiceniem naszej diety redukcyjnej. Ciasteczka ze stewią lub ksylitolem przygotowane na bazie mąki migdałowej to zdecydowanie lepszy pomysł niż kaloryczne batony, czy gotowe ciasta.

Dlaczego jest zdrowa?

Mąka migdałowa produkowana jest z migdałów, a to jedne z najzdrowszych orzechów świata. Są skarbnicą witaminy E o właściwościach opóźniających procesy starzenia oraz witamin z grupy B, które wspierają pracę naszego układu nerwowego. Migdały, a więc również mąka z nich przygotowana, to sprzymierzeniec zdrowego układu krążenia. Kwasy tłuszczowe w nich zawarte pomogą utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu we krwi. Dlatego też migdały w diecie są niezwykle ważne w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych. Regularne spożywanie produktów z migdałów zalecane jest zwłaszcza osobą uczącym się oraz seniorom, ponieważ może poprawić procesy zapamiętywania i ułatwić koncentrację. Powinny po nie sięgać również przyszłe mamy, a to za sprawą kwasu foliowego, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego u dziecka. Dodatkowo słodki smak migdałów może być pomocny w walce z nudnościami i innymi dolegliwościami trawiennymi występującymi w ciąży.

Czy mogą ją spożywać osoby na diecie ketogenicznej?

Dieta ketogeniczna to dieta niskowęglowodanowa. Zakłada zwiększoną podaż tłuszczów (powinny one stanowić około 80-90% wszystkich przyjmowanych posiłków) i ograniczenie do minimum węglowodanów. Jedna z zasad, której powinniśmy przestrzegać przy wyborze tłuszczów jest zakup produktów jak najmniej przetworzonych. Najlepiej sięgać po tłuszcze nasycone (znajdziemy je w np. w maśle, oleju kokosowym) oraz jednonienasycone (te występują m.in. w orzechach, także w migdałach). W związku z powyższym migdały oraz mąka z nich przygotowana mogą być spożywane na diecie ketogenicznej. Mąka migdałowa dostarcza naszemu organizmowi mniej węglowodanów niż mąka pszenna. Co więcej, jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz białka. Wszystko jednak powinno odbywać się pod kontrolą dietetyka, który ułoży odpowiedni dla nas jadłospis. Tylko pod opieką specjalisty możemy mieć pewność, że dieta ketogeniczna będzie dla nas bezpieczna.

Przeciwwskazania do spożywania

Mąka migdałowa jest produktem pozbawionym sztucznych dodatków, rzadko więc wywołuje reakcje uczuleniowe. W przypadku spożywania mąki migdałowej po raz pierwszy, alergicy powinni obserwować reakcje swojego organizmu. Wszelkie niepokojące objawy tj. wysypka, duszności, obrzęk gardła, ból brzucha, powinny skłonić do pilnej konsultacji z lekarzem. Przeciwwskazaniem do przyjmowania mąki migdałowej jest oczywiście alergia na migdały. Nie zaleca się podawania jej także dzieciom poniżej roku życia. Z uwagi na wysoką kaloryczność, osoby diecie powinny spożywać ją z umiarem.

Gdzie kupić mąkę migdałową i ile kosztuje?

Produkt ten jest powszechnie dostępny. Coraz częściej możemy spotkać go na sklepowych półkach na działach ze zdrową żywnością. Uważajmy jednak na podróbki! Niektóre produkty nie mają nic wspólnego z mąką migdałową, a jedynie zawierają sztuczne aromaty. Mąka migdałowa powinna zawierać w swoim składzie wyłącznie migdały. Za dobrej jakości mąkę zapłacimy od 22 do 30 zł. Dostępna jest zazwyczaj w opakowaniach o wadze 250 i 500 g. Oczywiście im większe opakowanie, tym korzystniejsza cena. Z uwagi na uniwersalność mąki migdałowej, warto zaopatrzyć się oda razu w większą ilość opakowań. Mają one długi termin i mogą być przechowywane w warunkach domowych. Zachęcamy do bezpiecznych zakupów przez internet.