Czy nurkowanie to sport dla każdego?

Nurkowanie dostarczyć może niezapomnianych wrażeń. To wspaniała przygoda, która jest zawsze tym lepsza, im ciekawsze miejsce, w którym się nurkuje. Oczywiście konieczne są do tego konkretne umiejętności i ukończenie pewnych kursów, jednak zająć tym może się może prawie każdy. Co warto wiedzieć na ten temat?

Co jest potrzebne do nurkowania?

Odpowiedź na pytanie o to, co jest potrzebne do nurkowania, zależy od tego, co właściwie zamierzamy robić pod wodą. W przypadku nurkowania na bezdechu, na niewielkich głębokościach i w krótkim czasie, konieczne nie jest w zasadzie nic. Przydać się może natomiast maska, zegarek no nurkowania i specjalna rurka.

Jeżeli ktoś jednak zamierza zająć się nurkowaniem na poważnie, to niezbędny może okazać się specjalny sprzęt. Podstawą jest oczywiście aparat do oddychania pod wodą, dzięki któremu pod powierzchnią można pozostawać znacznie dłużej. Do nurkowania w zimnej wodzie potrzebny jest też wykonany ze specjalnej pianki kombinezon, który pomaga utrzymać właściwą ciepłotę ciała.

Jakie jeszcze wyposażenie może być przydatne?

Wymienione wcześniej akcesoria to oczywiście nie wszystko, co może przydać się pod wodą. Bliżej warto przyjrzeć się jeszcze zegarkowi do nurkowania. Do czego właściwie jest on potrzebny? Jak wiedzą doskonale wszyscy nurkowie, kontrolowanie czasu spędzonego pod wodą jest absolutnie kluczowe dla bezpieczeństwa.

Dlatego też dobrej jakości zegarek do nurkowania powinien zachowywać sprawność niezależnie od głębokości, na którą zanurza się nurek. Nowoczesne zegarki tego typu umożliwiają też mierzenie na bieżąco podstawowych parametrów życiowych, co również może okazać się bardzo pomocne.

Czy każdy może się tym zająć?

Czy każdy może zająć się nurkowaniem? Wiele zależy od tego, czym właściwie chcemy się zająć. W przypadku nurkowania rekreacyjnego nie ma wielu przeciwwskazań zdrowotnych i sport ten niewiele różni się od innych. Nurkowanie wyczynowe wymaga jednak nie tylko zdrowia, ale również bardzo dobrej kondycji fizycznej.

Pozostaje też kwestia licencji. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, nie jest ona obecnie do niczego potrzebna. Warto jednak zrobić kurs, na którym nauczyć się można wszystkiego, co potrzebne do bezpiecznego przebywania pod wodą. Trzeba też wiedzieć, że w innych krajach licencja może być niezbędna do nurkowania ze sprzętem, a jej brak może sprowadzić na nurka nieprzyjemne konsekwencje.

Zegareki do nurkowania dostępne są w ofercie divezone.pl.