Gdzie zastosować zielone ściany z mchu?

Moda na wprowadzanie natury do wnętrz prywatnych i komercyjnych obecnie święci prawdziwe triumfy. Zieleń nie tylko wpisuje się w ekologiczne trendy, ale i sprawia, że pomieszczenia nabierają bardziej przytulnego charakteru i zachęcają do przebywania w nich. Architekci coraz częściej promują projekty, w których pojawia się mech na ścianie. Gdzie warto zastosować zielone ściany z mchu?

Jakie zalety ma mech dekoracyjny?

Panele z mchem stanowią alternatywę dla popularnych ogrodów wertykalnych. Mech dekoracyjny pozwala szybko i wygodnie wprowadzić zieleń do wnętrza, a zarazem jest o wiele mniej kłopotliwy w pielęgnacji niż tradycyjne rośliny, które najczęściej wybiera się do budowy klasycznych zielonych ścian.

Wykorzystuje się gotowe panele, na które trafia mech leśny lub inne porosty (popularny jest także mech chrobotek). Tak przygotowane konstrukcje wystarczy przytwierdzić do ściany w wybranym miejscu, aby cieszyć się piękną zielenią. Powierzchnia nie wymaga żadnego szczególnego przygotowania. Wystarczy oczyścić ją z pyłu pobudowanego, dlatego rozwiązanie to z powodzeniem można wykorzystać w nowych budynkach, w których wnętrza dopiero są projektowane i wykańczane.

Na ścianę trafia mech spreparowany. Proces stabilizacji polega na konserwacji zebranych roślin za pomocą gliceryny. Dzięki temu mech leśny zachowuje swój naturalny kolor, jest miękki w dotyku i wygląda niczym zebrany prosto z runa. Jednocześnie jednak cykl życiowy rośliny zostaje zatrzymany, dlatego dekoracyjne zielone ściany z mchu przez bardzo długi czas zachowują swój pierwotny wygląd. Takiej roślinności nie trzeba podlewać czy przycinać, nie potrzebuje ona dostępu do światła dziennego. Rozwiązanie doskonale sprawdzi się więc wszędzie tam, gdzie nie ma czasu na szczególne dbanie o roślinność.

Ściana z mchu w firmie

Panele z mchem leśnym bardzo często zamawiane są przez firmy, które chcą urozmaicić wnętrza stylową dekoracją wpisującą się w modny eko nurt. Duża ściana z mchu prezentuje się bardzo efektownie, dlatego często trafia do miejsc reprezentacyjnych. Taka kompozycja może zachwycać w recepcji, gdzie podejmowani są firmowi goście (klienci, kontrahenci, osoby zgłaszające się na rozmowy o pracę itp.).

Kolejnym zastosowaniem są sale konferencyjne. Mech na ścianie to nie tylko piękna i modna dekoracja prosto z natury, ale także doskonały materiał poprawiający akustykę. Mech tłumi hałasy i wycisza wnętrze. Zaprojektowanie jednej ze ścian w taki sposób sprawi, że wnętrze sali będzie lepiej przystosowane do prowadzenia konferencji, biznesowych szkoleń, seminariów, sympozjum czy rozmów biznesowych. Urządzenia nagłaśniające będą odpowiednio działać, dźwięk będzie dobrze roznosił się po całej sali, a do wnętrza nie będzie przenikał niepotrzebny hałas z zewnątrz. To zapewni komfortowe warunki do spotkań, uważnego słuchania wykładowców, prowadzenia biznesowych dyskusji czy tzw. burzy mózgów.

Mech dekoracyjny można wykorzystać również w gabinetach, sekretariatach, holach i innych wnętrzach biurowych. Stanowi on ciekawy materiał do układania wyszukanych kompozycji. W niewielkim biurze cała ściana z mchu mogłaby być przytłaczająca. Z powodzeniem można jednak zamówić fantazyjny obraz, który stanie się nowoczesną dekoracją utrzymaną w ekologicznym stylu.

Kolejnym zastosowaniem jest układanie z mchu logo firmy. Doskonale zastąpi ono np. modne reklamy świetlne, które zużywają dużo energii i niekorzystnie wpływają na wizerunek marki jako świadomej i troszczącej się o dobro naszej planety. Nietypowe kompozycje z mchu leśnego wykonuje firma 4Nature System. Można tutaj: 4naturesystem.com/pl/dekoracyjny-mech-na-scianie-mech-lesny zamówić standardowe zielone ściany z mchu oraz dekoracje na wymiar. Każdy detal wykonany jest w oparciu o wymogi Klienta, z dbałością o najdrobniejsze szczegóły.

Zielone ściany z mchu – idealna dekoracja do łazienki i nie tylko

Naturalne dekoracje coraz częściej trafiają także do wnętrz mieszkalnych. Ściana z mchu w domu lub mieszkaniu to idealne rozwiązanie dla osób, które marzą o wprowadzeniu do wystroju zieleni, ale nie mają czasu na pielęgnację tradycyjnie posadzonych roślin czy przycinanie ogrodu wertykalnego. Mech dekoracyjny sprawdzi się jako detal zdobiący meble (np. efektowny stolik kawowy w salonie), układa się z niego dekoracyjne obrazy. Pięknie wyglądają oryginalne misy drewniane oraz kule z mchem.

Modne zielone ściany z mchu coraz częściej tworzy się w łazienkach. Mech stabilizowany nie potrzebuje dostępu do światła i jest odporny na wilgoć, dlatego bardzo dobrze radzi sobie w specyficznym mikroklimacie. Pozwala on zmienić pomieszczenie w oryginalny pokój kąpielowy. Zieleń działa relaksująco, dlatego taki widok podczas wieczornej kąpieli w ulubionym olejku eterycznym sprawi, że we własnym domu można poczuć się niczym w luksusowym salonie SPA.

Mech leśny – gdzie jeszcze można go wykorzystać?

Efektowne zielone ściany z mchu doskonale sprawdzają się we wnętrzach komercyjnych. Szczególnie chętnie sięgają po nie firmy związane z branżą turystyki, wypoczynku czy urody. Mech dekoracyjny warto wkomponować w wystrój hotelu, restauracji lub przytulnej kawiarni. Pięknie będzie prezentował się również w ekskluzywnym salonie kosmetycznym lub fryzjerskim, ośrodku wypoczynkowym czy obiekcie SPA.