Zadbaj o odpowiednie nawodnienie w czasie wakacji

Regularne nawadnianie organizmu jest czynnością, o której dosyć często się zapomina, zwłaszcza w okresie letnim. W trakcie wakacji nie trudno zachwiać gospodarką wodną organizmu – temperatury są wyższe, aktywność fizyczna często wzrasta, a wśród spożywanych napoi znajdują się trunki, które zamiast nawadniać, odwadniają. Jak należy prawidłowo dbać o odpowiednią ilość wody w organizmie? O czym pamiętać i czego unikać, aby utrzymać gospodarkę wodną na prawidłowym poziomie?

Łyk wody lepszy niż butelka

Przede wszystkim należy pamiętać, że woda jest niezbędna do funkcjonowania całego organizmu, zarówno do procesów wewnętrznych, jak i do nawilżenia i prawidłowego wyglądu skóry. Wbrew pozorom, ważniejszy od samego nawadniania jest sposób, w jaki płyny są podawane. Nie należy dostarczać wody w dużej ilości za jednym razem. Bardziej efektywne będzie popijanie jej małymi łykami, w krótkich, kilkunastominutowych odstępach czasu. Oprócz tego, warto zaznaczyć, że nawodnienie organizmu i utrzymanie prawidłowej gospodarki wodnej nie jest zabiegiem jednorazowym. Należy wyrobić w sobie nawyk picia i posiadania przy sobie butelki wody przy każdej okazji. Wpłynie to prawidłowo nie tylko na trawienie i nawilżenie, ale również na wygląd cery i koncentrację.

Co nawadnia oprócz wody?

Wbrew pozorom nie wszystkie, spożywane płyny nawadniają w odpowiedni sposób. „Alkohol, kawa oraz duża ilość czarnej herbaty nie wpływa na organizm nawadniająco, a wręcz odwrotnie – powoduje odwodnienie”, alarmują eksperci z portalu www.orsalit.pl. Należy również unikać napojów kolorowych, gazowanych, energetycznych oraz sztucznych nektarów, które zawierają dużą ilość cukru. Dostarczają one nie tylko zbędnych kalorii, ale również nie poprawiają stopnia nawodnienia organizmu. Najlepszym ratunkiem w momentach pragnienia jest niegazowana woda mineralna lub z dodatkiem elektrolitów, soki naturalne lub warzywne oraz herbata, jednak w postaci odmiany zielonej, białej i czerwonej.

Latem w sposób szczególny należy zwracać uwagę na nawodnienie organizmu. Z pozoru błahe problemy, takie jak obniżenie poziomu koncentracji, czy ból głowy to pierwsze sygnały odwodnienia, wysyłane przez organizm.