Jak wybierać męskie zegarki?

Wybór męskiego zegarka nie wydaje się być zbyt skomplikowany. Jeśli znamy upodobania naszej drugiej połówki, ojca, brata czy kolegi, to może nas ograniczać jedynie cena. W przypadku, gdy nie do końca jesteśmy zaznajomieni z zainteresowaniami czy gustem obdarowywanej osoby, warto dowiedzieć się, na co powinnyśmy zwrócić uwagę.

Styl ubierania się

Jest to niezwykle istotna rzecz, ponieważ wiele nam może o mężczyźnie powiedzieć. Przykładowo, nie kupimy eleganckiego zegarka z bransoletą panu, który ubiera się sportowo i na luzie. I również w odwrotną stronę – do służbowego, garniturowego stroju, niezbyt będzie pasował sportowy zegarek z np. silikonowym paskiem. Warto zwrócić na to uwagę, aby kupiony przez nas zegarek nie trafił na dno szuflady. Należy również pamiętać, że odpowiednio dobrany zegarek jest elementem, który wpływa na to, jak mężczyzna będzie identyfikowany przez otoczenie. Dlatego ważne, aby pasował do stylu i wizerunku, jaki na co dzień kreuje dana osoba.

Jak wybrać rozmiar zegarka?

Przede wszystkim zegarek powinien być dobrany odpowiednio do proporcji ciała. Ważne, aby czasomierz nie zdominował nadgarstka. Owszem, duże zegarki są modne, ale nie warto przesadzać, żeby nie uzyskać wręcz karykaturalnego efektu. Dawniej rozmiar standardowych męskich zegarków wynosił około 30-35 mm, co dziś jest często uznawane za format dla kobiet. Bardziej okazałe czasomierze są w znacznym stopniu skomplikowane i różnorodne, niż te o mniejszych rozmiarach. Ma to związek z tym, że proste, eleganckie zegarki muszą być schowane pod mankietem koszuli. Jeśli zatem szukamy dla mężczyzny czegoś na formalne okazje, powinnyśmy rozejrzeć się za kopertą o mniejszej średnicy i mniejszej grubości.  

Odpowiedni kolor

Wybierając zegarek trzeba uwzględnić także kolor koperty, tarczy oraz paska lub bransolety. Wyjątkowo szykownym połączeniem jest srebrna koperta, biała tarcza i czarny, skórzany pasek. Dobrze wygląda również tarcza i koperta w kolorze złotym oraz brązowy pasek. Zegarki sportowe – na co dzień, dostępne są w różnych kolorach i są wykonane z mniej pospolitych materiałów.

Należy pamiętać także o regułach doboru zegarka do pozostałej części stroju pod względem barw. Srebrne koperty i bransolety łączy się ze srebrnymi akcesoriami typu spinki czy sprzączka od paska do spodni. Z kolei kolor paska zegarka dobiera się w podobnym odcieniu, co pozostałe elementy skórzane, tj. buty i pasek od spodni. Zegarki luźniejsze, sportowe, są wykonane z mniej eleganckich materiałów, takich jak nylon czy kauczuk, więc wybierając kolor należy kierować się upodobaniem i wyczuciem.

Wybór tarczy

Na nią również trzeba zwrócić uwagę. Na rynku dostępne są zegarki proste, minimalistyczne, jak i dość wielowymiarowe, które posiadają różne, dodatkowe funkcje. Pamiętajmy więc, że im więcej tych dodatkowych funkcji, tym zegarek staje się mniej formalny i nie nadaje się zbytnio do garnituru. Klasyczny, elegancki czasomierz powinien posiadać tylko dodatek w postaci kalendarza. Natomiast wybierając sportowy zegarek możemy pokusić się o nietuzinkowość.

Jak widać, wybór odpowiedniego męskiego zegarka zależy od wielu czynników. Jeśli znamy bardzo dobrze obdarowywaną osobę, to nie powinno sprawić nam to większych trudności. Przykładowe modele znajdziemy na stronie e-zegarek.pl.