Jaka jest historia pończoch?

Historia pończoch sięga naprawdę daleko. Większość kobiet, która uwielbia tą część garderoby zdecydowanie nie założyłaby pierwowzoru pończoch. Ich początek można określić jako XIV wiek, chociaż to już w starożytności nosiło się dłuższe skarpety.

Historia pończoch sięga naprawdę daleko. Większość kobiet, która uwielbia tą część garderoby zdecydowanie nie założyłaby pierwowzoru pończoch. Ich początek można określić jako XIV wiek, chociaż to już w starożytności nosiło się dłuższe skarpety. Pończochy co ciekawe były kiedyś elementem garderoby męskiej, gdzie przeobraziły się w dwuelementową część bielizny. Dolną część można było uważać za pończochę, natomiast tą górną za protoplastę pasa do pończoch. Nie były jednak one wykonane z nylony tak jak dzisiejsze pończochy. Używano wówczas bawełny, jedwabiu czy samej wełny.

Wynalezienie nylonu

Pończochy, które były wykonane z jedwabiu można było uznać jako dobro luksusowe. Niewiele osób było na nie tak naprawdę stać. Zespół badawczy kierowany przez Wallace’a Carothers wynalazł nylon. W roku 1940 w sprzedaży pojawiły się pierwsze nylonowe pończochy z charakterystycznym szwem z tyłu.

Takie pończochy natychmiast stały się hitem i w pierwszym roku zanotowano sprzedanych 64 mln par. Patrząc na liczebność USA w tamtych czasach, jedna para pończoch przypadała na jedną kobietę. Jednak radość z delikatnych pończoch nie trwała zbyt długo, ponieważ już w 1942 roku nylon zaczęto używać w spadochronach. Pończochy więc stały się znów dobrem luksusowym.  Ze względu na brak pończoch na rynku kobiety, które nie chciały rezygnować z elegancji i stylu, jakie niosły za sobą takie produkty, zaczęły one rysować czarną kredą do oczu szwy na nogach, które przypominały takie z pończoch. Po wojnie pończochy znów wróciły do sklepów i bez problemu można było je zakupić.

Włókno lycra

Pończochy wykonane z nylonu miały jedną poważną wadę. Niestety nie rozciągały się na nogach kobiet. Producenci więc musieli produkować wiele rozmiarów pończoch. Dzięki wynalezieniu włókna lycra w 1958 roku producenci mogli w końcu produkować bardziej elastyczne pończochy. Dzięki temu było mniej dostępnych rozmiarów. Pojawiało się również wiele bezszwowych pończoch, które były produkowane dzięki innej technologii.

Moda na spódnice i rajstopy

Przez to, że nadeszła moda na spódnice mini oraz rajstopy, pończochy odeszły w zapomnienie. Dzięki masowej produkcji rajstop i ich niskiej ceny, kobiety wolały wybierać rajstopy, które były bardziej dostosowane do ich wymagań.

Powrót do pończoch

Dzięki wyprodukowaniu pończoch samonośnych, wróciły one do łask. Dzięki zastosowaniu silikonowego paska do pończoch, nie musieliśmy już ich przypinać do paska. Takie zastosowanie ma jednak swoje wady jak i zalety. Do wad zaliczyć możemy kurczenie się silikonu, co może uciskać udo i przynieść lekki dyskomfort podczas noszenia pończoch. Obecnie na rynku znaleźć możemy pończochy nylonowe ze szwem, jak i te elastyczne samonośne. Producenci starają się sprostać wymaganiom klientek, więc z pewnością każda kobieta znajdzie sobie teraz coś dla siebie.

Wśród mężczyzn, pończochy są uznawane za najpopularniejszy fetysz, a dzięki dostępności różnych wzorów jak i kolorów, stają się one podstawowym elementem garderoby wielu kobiet. Gdy kobiety zakładają je na swoje nogi, czują się one seksownie i uwodzicielsko. Kiedyś pończochy wymagały podwiązek, które musiały je podtrzymywać, jednak dziś są one wykonywane z elastycznych i samonośnych materiałów, dzięki czemu przystosowują się one do nóg. Jeśli nie przepadasz za rajstopami, a ich poprawianie i ściąganie jest dla Ciebie zbyt uciążliwe, warto postawić na pończochy, które są świetną alternatywą. Z takim gadżetem być może nie będą potrzebne takie tabletki na potencję.