Jaki blat najlepiej się sprawdza: marmur, szkło, drewno, fornir, laminat?

W każdej jadalni potrzebny będzie stół, który należy dobrać do swoich potrzeb i preferencji oraz aranżacji wnętrza. Znaczenie mają nie tylko wymiary mebla i design, ale też to, z jakich został wykonany materiałów. Obecnie można przebierać w stołach jadalnianych z marmuru, szkła, drewna, forniru czy laminatu. Każde z tych rozwiązań ma sporo zalet, ale trzeba mieć na uwadze też pewne wady.

Jaki wybrać stół jadalniany?

Osobom stawiającym na klasykę można polecić stół do jadalni wykonany z drewna. Najpiękniej prezentuje się mebel z litego drewna. Za rozwiązaniem tym przemawia elegancja, trwałość, solidność. Jeżeli stół ma być wieloletnią inwestycją, zachować swoje wysokie walory użytkowe i estetyczne przez długi czas, to zaleca się postawić na model wykonany z drewna dębowego, bukowego lub jesionowego. Przy większym budżecie można pozwolić sobie na stół z drewna egzotycznego, który stanie się praktyczną dekoracją jadalni. Do zalet stołów drewnianych zaliczyć można niepowtarzalność materiału, odporność na uszkodzenia mechaniczne, możliwość poddawania renowacji. Tańszym rozwiązaniem będzie stół z płyty wiórowej lub MDF z blatem laminowanym. Jest lżejszy niż model z litego drewna, co przekłada się na mobilność. Można też mówić o łatwości do utrzymania w czystości. Jeszcze tańsze będą stoły w okleinie naturalnej, czyli wykończone fornirem (cienkimi arkuszami drewna). Taka płyta meblowa do złudzenia przypomina drewno rysunkiem. Niestety fornir jest delikatny i podatny na uszkodzenia mechaniczne oraz na działanie wysokiej temperatury i zarysowania.

Nowoczesny stół do jadalni może być wykonany ze szkła, który prezentuje się bardzo stylowo, powiększa optycznie wnętrze. Wiele wyjątkowy modeli takich stołów, znajdziesz min. w moim ulubionym sklepie meblowym Edinos.pl oraz serwisie Allegro. Trzeba jednak pamiętać, że szkło jest podatne na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania i zabrudzenia. Na szkle widać każdy odcisk palca, kurz i inne zabrudzenia, przez co wymaga regularnej pielęgnacji i częstego czyszczenia. W przypadku małych dzieci i zwierząt szklane meble są dosyć ryzykownym wyborem. Istotne będzie to, aby wybrać model wykonany z gładkiego i odpornego na zarysowania szkła hartowanego, dzięki czemu będzie wzmocniony na uderzenia. Blaty szklane są odporne na działanie kwasów i detergentów, wbrew pozorom łatwo się je czyści, są wytrzymałe na wysokie temperatury. Za najtrwalsze i efektowne uznaje się stoły kamienne. Pięknie prezentują się marmurowe ze względu na unikalne wzornictwo. Kamień nie jest podatny na zarysowania, ale jeśli już się pojawią, to można je usunąć poprzez polerowanie. Blat z kamienia łatwo wyczyścić, można postawić na nim gorące naczynia, przez lata nie zmieniają swojego pierwotnego wyglądu. Niestety są ciężkie i stosunkowo drogie.

Wszystkie rodzaje stołów i blatów znajdziecie Państwo w sklepie modo4u.pl. Gorąco polecamy.