Sytuacja, w której sprzedający oczekuje na zapłatę od kontrahenta i oczekiwanie to przedłuża się, nie jest niczym niezwykłym. Bywają jednak takie momenty, w których nawet krótki czas oczekiwania może być uciążliwy dla firmy. Nieprzewidziane wydatki, rosnące koszty czy konieczność podreperowania budżetu przedsiębiorstwa z dowolnego innego powodu – to wszystko może sprawić, że nawet perspektywa kilku kolejnych dni do odzyskania pieniędzy może być zbyt odległa. Jak odzyskać swoje pieniądze i… ile to kosztuje?
Jak odzyskać firmowe pieniądze?
Istnieje kilka sposobów na to, by środki z konta kontrahenta trafiły na konto naszej firmy szybciej. Wiele zależy jednak od tego, jak długo już czekamy, jaka jest sytuacja kupującego oraz co jest powodem opóźnienia.
Zacznijmy od przyczyny najłatwiejszej do rozwiązania, a zarazem najczęstszej: chodzi o… zapominalstwo. Może się przecież zdarzyć, że kontrahent szczerze chce zapłacić za zamówienie, ale w natłoku spraw do załatwienia i pozostałych interesów, jakie prowadzi, po prostu zapomina wysłać przelew. Jeżeli zależy Ci na tym, by otrzymać pieniądze jeszcze przed upływem terminu płatności, możesz zdecydować się na wysłanie monitu. Może on przybierać różne formy: wiadomość e-mail, powiadomienie telefoniczne lub SMS – wybierz ten sposób komunikacji, który wydaje się najbardziej odpowiedni na obecnym etapie relacji z klientem.
Jeżeli bezpośredni kontakt z kontrahentem nie przyniesie skutku, warto rozważyć skorzystanie z faktoringu. To usługa finansowa, która polega na zbyciu wierzytelności – zamiast oczekiwać na spłatę, możesz przekazać wierzytelność firmie faktoringowej, która najpierw wypłaci należne środki Twojej firmie, a następnie zajmie się windykacją. Faktoring działa na zasadzie cesji wierzytelności i występuje w formie jawnej i ukrytej – zależnie od tego, czy chcemy poinformować kontrahenta o sprzedaży wierzytelności, czy też wolimy zachować tę informację dla siebie. Chcesz dowiedzieć się więcej o cesji wierzytelności? Możesz to zrobić tutaj!
Ważne: do faktoringu nie możemy zgłosić długu, czyli należności, której termin płatności już minął. Aby odzyskać pieniądze drogą faktoringu, należy upewnić się, że zostało jeszcze trochę czasu do upłynięcia terminu – formalności związane z faktoringiem załatwia się bardzo szybko, bo nawet w kilka godzin, ale warto przygotować się na nieprzewidziane trudności.
Ile kosztuje faktoring?
Usługa faktoringu pozwala niemal natychmiast uzyskać dostęp do zamrożonych na koncie kontrahenta środków, ma to jednak swoją cenę. Podstawą kosztów faktoringu są odsetki od zaliczki na poczet przyszłej spłaty. Chodzi o czas, jaki upłynie od momentu wypłacenia środków przez faktora, do chwili, w której nasz pierwotny kontrahent zwróci pieniądze faktorowi. Innym kosztem jest prowizja, którą faktor pobiera w zamian za przelanie pieniędzy bezpośrednio na konto Twojej firmy – jej wysokość ustala się w momencie ustalania warunków faktoringu i może wynosić od 0,2% do 3% w skali miesiąca. O tym, ile ostatecznie przyjdzie nam zapłacić za usługę faktoringu, dowiemy się w momencie otrzymania warunków umowy.
Faktoring posiada wiele korzyści. Przede wszystkim możesz dzięki niemu zapanować nad płynnością finansową swojej firmy i rozwinąć biznes bez finansowanych przeszkód.