Czy refluks u niemowląt jest groźny?

Refluks to dolegliwość, która dokucza nie tylko dorosłym, ale także dzieciom i niemowlętom. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat. Być może pomoże to ustalić, czemu dziecko boryka się z refluksem. Większa wiedza to także możliwość poznania objawów refluksu, zagrożeń, jakie on niesie, ale także metod leczenia i zapobiegania temu schorzeniu. Poniżej wszystkie najważniejsze informacje na temat refluksu u niemowląt.

Czym jest refluks u niemowląt?

Refluks, jaki można zaobserwować u niemowląt, nie jest jedną konkretną dolegliwością, a raczej zespołem różnych przypadłości. Choroba refluksowa polega na tym, że treść z żołądka zawierająca zjedzony pokarm, kwas solny oraz enzymy trawienne cofa się do przełyku. Jest to przypadłość nieprzyjemna, ale przede wszystkim niebezpieczna. Soki trawienne i kwas solny mają bardzo silne działanie. O ile żołądek jest odporny na ich działanie to wcześniejsze partie przewodu pokarmowego już nie. U dorosłych objawem refluksu jest zgaga, czyli nieprzyjemne uczucie pieczenia w przełyku. U dzieci refluks objawia się inaczej – następuje ulewanie pokarmu.  Niestety taki objaw nie zawsze niepokoi rodziców, w końcu chyba nie ma dziecka, któremu by się nie ulewało. Trzeba się bacznie przyglądać, by wychwycić, że dziecko cierpi na refluks.

Refluks u niemowlaka jak rozpoznać?

Pierwszym i chyba najbardziej alarmującym objawem powinna być częstotliwość ulewania pokarmu. Otóż jeśli dziecku pokarm ulewa się często, powinno być to alarmujące. Zwłaszcza jeśli m to miejsce po każdym posiłku. Łagodne przypadki refluksu mijają zwykle po przekroczeniu pierwszego roku życia. Niebezpieczny dla dziecka może być tzw. patologiczny refluks. Jemu zwykle towarzyszą inne objawy jak uporczywy i długo utrzymujący się kaszel, bezdechy i nawracające zapalenia płuc. Dziecko borykające się z tą chorobą może być nadpobudliwe i niespokojne, a przyrost masy ciała jest spowolniony. U dziecka mogą być stwierdzone także inne dolegliwości jak niedokrwistość i zapalenia przełyku. Alarmującym objawem bez względu na inne przypadłości, powinno być występowanie krwistych wymiotów.

Przyczyny refluksu u niemowlaka

Kiedy już wiadomo, jakie objawy idą w parze z refluksem, warto dowiedzieć się więcej na temat przyczyn jego występowania. Do przyczyn refluksu u niemowlaka należą:

  •  niedojrzałość układu pokarmowego,
  •  nieprawidłowo działający zwieracz, który znajduje się pomiędzy przełykiem a żołądkiem,
  •  zapalenie krtani,
  •  przewlekłe zapalenie oskrzeli,
  •  astma,
  •  zapalenie przełyku,
  •  nietolerancje pokarmowe.

Nie można zapomnieć, że samodzielne diagnozowanie przyczyn refluksu może być nieskuteczne i niebezpieczne. W sytuacjach, kiedy refluks u niemowlęcia przybiera na sile, warto skonsultować się z dobrym i doświadczonym gastroenterologiem, którego można znaleźć np. klinice CM Promed w Krakowie.

Refluks u niemowlaka jak pomóc?

Najważniejszymi działaniami wdrażanymi w celu pozbycia się refluksu powinny być te związane z karmieniem. Mleko dla dziecka borykającego się z refluksem powinno być gęstsze. Dziecko powinno być karmione w odpowiednim tempie i wyprostowanej pozycji. Nie należy się też spieszyć z rozszerzaniem diety o soki owocowe. Dziecko podczas karmienia powinno być spokojne i nie płakać. Niestety te zalecenia mogą nie pomóc, jeśli dziecko boryka się z patologicznym refluksem. Wówczas pomóc może wizyta u gastroenterologa, który przeanalizuje dietę dziecka, sprawdzi inne dolegliwości, a także przepisze odpowiednie leki, np. wzmacniające mięśnie przełyku i chroniące błonę śluzową żołądka.