Niestandardowa aranżacja okna – jaką przewagę mają zasłony panelowe?

W polskich domach i biurach często można spotkać rolety, żaluzje, zasłony i firanki. Zdarzają się również okna przesłonięte zasłonami panelowymi. Choć nadal nie jest to najpopularniejsze rozwiązanie, to warto rozważyć je na etapie planowania aranżacji. Głównie dlatego, że osłony są estetyczne, proste w obsłudze, eleganckie i łatwe w dopasowaniu do konkretnej przestrzeni.

Konstrukcja zasłon panelowych

Zasłony panelowe mają sztywną konstrukcję. Są produkowane z wysokiej jakości tkanin o różnym stopniu przezierności. Do wyboru są materiały nieprzezierne, transparentne, zaciemniające oraz specjalistyczne, które zapewniają całkowite lub częściowe zaciemnienie pomieszczeń.

W zależności od preferencji zamawiającego, jak również od szerokości przeszklenia zależy, z ilu paneli będzie składała się zasłona. Do wyboru są dwa lub więcej elementów (maksymalnie 9) zintegrowane za pomocą łączników szynowych. Aby ułatwić sobie sterowanie nimi, zwłaszcza w wyższych pomieszczeniach, można zdecydować się na wdrożenie napędu elektrycznego.

Zasłony panelowe są montowane na aluminiowych szynach, w których osadza się pasma tkaniny obszyte flauszową taśmą. Cała konstrukcja może być przykręcana do ściany lub sufitu.

Zalety panelowych zasłon w domu i biurze

Zasłony panelowe dają dużą swobodę w zakresie aranżowania okien, drzwi czy szklanych ścian. Ze względu na elastyczność (rozmiar, rodzaj tkaniny, liczba pasków materiałowych) świetnie komponują się z klasycznymi elementami stolarki, jak również niestandardową architekturą.

Dzięki zasłonom panelowym można oddzielić wnętrze przeszklonego biura przed wzrokiem pracowników z open space. Można też wizualnie oddzielić strefę wypoczynku i rekreacji oraz strefy przygotowywania dań czy realizowania obowiązków zawodowych. Ruchoma przegroda sprytnie zakamufluje meble.

Praktyczne i elastyczne zasłony panelowe gwarantują prywatność, a także stanowią niezwykle skuteczną barierę dla słońca i ciekawskich spojrzeń. Wybierając osłony z materiałów nieprzeziernych, możesz liczyć na skutecznie zaciemnienie wnętrza. Łatwe sterowanie poszczególnymi panelami pozwala Ci na swobodne decydowanie o tym, ile słońca i pod jakim kątem wpadnie do środka.

Jeżeli zdecydujesz się potraktować zasłony panelowe, jako element oddzielający wnętrza, zaoszczędzisz sporo czasu i pieniędzy. Taka forma przegrody może zostać szybko zamontowana i zdemontowana, co jest niemożliwe w przypadku ścianek działowych z płyt gipsowo-kartonowych.