Problemy z pamięcią u seniora

Sędziwy wiek przynosi zmiany nie tylko fizyczne, ale także umysłowe. Senior często dziecinnieje, a trudny dotąd charakter bywa jeszcze bardziej uciążliwy. Objawy pojawiają się stopniowo i z czasem przybierają na sile. Jedne występują częściej, inne rzadziej – do najpopularniejszych należą problemy z pamięcią.

Dlaczego podopieczny zapomina?

Najczęściej źródłem kłopotów z pamięcią jest Alzheimer lub demencja starcza, zwana także otępieniem. Alzheimer to poważna choroba, która ujawnia się spontanicznie. Na początku u seniora pojawiają się problemy z wykonywaniem codziennych czynności – zaczyna mieszać zupę widelcem, zapomina co robił w dniu poprzednim. Stopniowo przestaje rozpoznawać bliskich, dziecinnieje, aż w końcu nie jest w stanie kontrolować potrzeb fizjologicznych. Choroba z czasem postępuje, a jej charakterystycznym objawem jest brak pamięci krótkotrwałej, przy jednoczesnym rozpamiętywaniu nawet najdawniejszych czasów młodości i dzieciństwa.

Demencja a choroba Alzheimera

Alzheimer i demencja to określenia, które często stosuje się zamiennie, jednak niesłusznie. Otępienie, w przeciwieństwie do choroby Alzheimera, nie daje objawów ze strony fizycznej oraz – w określonych przypadkach – jest procesem odwracalnym. Zadanie opiekunki jest w przypadku demencji niełatwe, ale znacznie prostsze niż w zaawansowanym stadium Alzheimera, kiedy senior jest całkowicie zdany na pomoc drugiej osoby.

Ochrona zdrowia i życia

Opiekując się osobą, którą ma problemy z pamięcią należy w pierwszej kolejności zapewnić jej bezpieczeństwo. Nie można dopuścić do sytuacji, w której chory samodzielnie opuszcza miejsce zamieszkania. Najlepiej wyposażyć seniora w karteczkę z informacja i numerem telefonu – na wszelki wypadek – lub zamówić specjalną, gumową bransoletkę. Bardzo ważne jest także zabezpieczenie ostrych przedmiotów, lekarstw, źródeł prądu oraz elektryczności.

Naucz się choroby

W trakcie opieki nad osobą z demencją lub Alzheimerem można wielokrotnie tracić cierpliwość, nie rozumieć sytuacji i zadawać sobie te same pytania. W pierwszej kolejności warto jednak pojąć, że ciężar tej choroby spada głównie na podopiecznego, a dopiero później na opiekunkę. By wykazać się cierpliwością i empatią przed wyjazdem dobrze jest przestudiować chorobę podopiecznego, zrozumieć jak on się czuje, z czym ma trudności i z czego to w ogóle wynika. Wtedy znacznie łatwiej o spokój podczas objaśniania tych samych czynności, odpowiadania na pytania „kim jesteś i co tu robisz?” i tłumaczenia z pozoru oczywistych rzeczy.

Problemy z pamięcią są typowe wśród podopiecznych, dlatego każda opiekunka powinna być przygotowana, aby na nie reagować. Na stronie https://www.friggawork.pl dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem oraz regularnie publikujemy nowe oferty pracy.