Jak zadbać o właściwe nawilżanie pochwy?

Suchość pochwy jest dolegliwością, z którą zmaga się wiele kobiet. Jej przyczyn może być wiele, jak np. niedostateczne pobudzenie seksualne czy atrofia pochwy. Problem ten wpływa negatywnie na nasze życie seksualne. Jak zadbać o odpowiednie nawilżenie pochwy?

Suchość pochwy – co jest jej przyczyną?

Główną przyczyną problemu jest zwykle niedostateczne podniecenie kobiety. Warto więc postarać się o nieco dłuższą grę wstępną. Zwykle dolegliwość ta może być też związana z zaburzeniami hormonalnymi, a nawet stresem wskutek którego mamy niedobór hormonów płciowych, odpowiedzialnych za wytwarzanie śluzu.

Suchość pochwy u kobiet w okolicach pięćdziesiątki ma związek z okresem menopauzalnym. Z wiekiem organizm wytwarza coraz mniej estrogenów, które mają wpływ na odpowiednie nawilżenie pochwy. Niedobór estrogenów prowadzi do atrofii pochwy, która objawia się zmniejszeniem elastyczności nabłonka i właśnie suchością pochwy.

Z niewystarczającym nawilżeniem pochwy borykają się także kobiety po porodzie i karmiące matki. Na szczęście po jakimś czasie problem ustaje.

Suchość pochwy a nasze zdrowie

Jak wiadomo niedostateczne nawilżenie pochwy może być przyczyną bólu podczas stosunku. Wówczas dolegliwość ta odbija się na naszych relacjach z partnerem. Jednak problemy z wilgotnością pochwy rzutują nie tylko na naszym życiu seksualnym, ale przede wszystkim na zdrowiu. Wydzielina z pochwy chroni nas przed otarciami naskórka i błony śluzowej. Kiedy jest jej niewiele, częste otarcia osłabiają naturalną ochronę przed bakteriami i wirusami. W związku z tym częściej łapiemy infekcje intymne, które nieleczone mogą przemienić się w poważniejsze choroby. 

Jak nawilżać pochwę?

Przede wszystkim na początku znajdźmy źródło problemu. Udajmy się do ginekologa, który zdiagnozuje, co jest przyczyną suchości pochwy. Jeśli okaże się, że mamy do czynienia z jakimś schorzeniem, lekarz włączy antybiotykoterapię czy hormonalną terapię zastępczą. 

Oczywiście dużą rolę w odpowiednim nawilżeniu pochwy odgrywa nasza dieta. Starajmy się pić przynajmniej 2 litry wody dziennie. Spożywajmy też duże ilości warzyw i owoców. Gdy organizm jest odpowiednio nawodniony, stan śluzówek się poprawia. Sięgajmy również po produkty roślinne, zawierające fitoestrogeny, czyli substancje odpowiadające kobiecym hormonom. Znajdziemy je w warzywach strączkowych, płatkach owsianych czy siemieniu lnianym.

Jeśli suchość pochwy występuje jedynie czasami, np. przed miesiączką, możemy sięgnąć po różnego rodzaju lubrykanty. Warto też sięgnąć po kremy nawilżające i regenerujące śluzówkę oraz środki zawierające pałeczki kwasu mlekowego. Innym rozwiązaniem są np. nawilżające globulki dopochwowe, które znajdziecie m. in. na stronie: hydrovag.pl.

Pamiętajmy o higienie intymnej. Stosujmy preparaty o neutralnym lub kwaśnym pH, najlepiej wzbogacone o kwas mlekowy. Unikajmy z kolei żelów i mydeł, które zawierają sztuczne barwniki i substancje zapachowe. 

Jeśli prowadzimy dość stresujący tryb życia, podarujmy sobie od czasu do czasu odpowiednią dawkę relaksu. Stres niestety ma wpływ na produkcję hormonów płciowych.

Pamiętajmy przede wszystkim, by nie bagatelizować problemu, ponieważ suchość pochwy może prowadzić do różnych schorzeń i infekcji.