Brama harmonijkowa czy przesuwna: którą wybrać? Porównujemy!

Oba tytułowe warianty to bramy wjazdowe polecane przez ekspertów dla posesji o niskim potencjale przestrzennym. Brama harmonijkowa, znana również jako łamana, to bardzo ciekawa alternatywa dla doskonale znanych na polskim rynku bram przesuwnych. Dziś wraz z producentem aluminiowych bram Qualum.pl postanowiliśmy wziąć pod lupę oba rozwiązania i porównać ich zastosowanie. Zapraszamy do lektury!

Aluminiowa brama przesuwna

To popularne rozwiązanie, zarówno w przypadku posesji jak przestrzenie biurowe i zakłady przemysłowe, a także wśród posiadaczy domów jednorodzinnych oraz zamkniętych osiedli wielorodzinnych. Zasada działania jest bardzo prosta – brama wjazdowa otwiera się wzdłuż linii ogrodzenia, chowając się bezpośrednio za nim. Nie wymaga więc miejsca wewnątrz posesji.

To proste w obsłudze bramy wjazdowe, które mogą posiadać mechanizm automatyczny. Ich wadą jest jednak fakt, że muszą mieć odpowiednią ilość ogrodzenia, by się za nim schować. To eliminuje stosowanie bram przesuwnych na bardzo małych posesjach, lub gdy brama zlokalizowana jest przy krawędzi ogrodzenia. Takie bramy wjazdowe nie mogą również być stosowane w miejscach, gdzie ogrodzenie ściśle przylega do budynku, a takie sytuacje często zdarzają się w gęstej, zurbanizowanej zabudowie.

Fot. Brama przesuwna (producent bram aluminiowych www.Qualum.pl)

Aluminiowa brama harmonijkowa (łamana)

Qualum.pl podaje jako alternatywę rozwiązanie, które na polskim rynku w minionych latach osiągnęło zasłużenie status bestsellera. To bramy harmonijkowe, polecane przez ekspertów w sytuacjach „beznadziejnych”, tj. wszędzie tam, gdzie rozkład przestrzenny posesji lub jej sąsiedztwa wyklucza inne systemy bram wjazdowych. Brama harmonijkowa na małą posesję ma dość prostą zasadę działania, którą wytłumaczył nam sam producent:

Brama wjazdowa harmonijkowa (jedno lub dwuskrzydłowa) zbudowana jest w taki sposób, że każde ze skrzydeł może wielokrotnie się łamać, czyli składać do wewnątrz. Stąd nazwa, nawiązująca do harmonijki. Skrzydła bramy nie otwierają się więc do wnętrza posesji, ani też nie chowają za ogrodzeniem, ale pozostają złożone w linii bramy, w sposób kompaktowy i nie utrudniający wjazdu na działkę.

Fot. Brama harmonijkowa (producent bram Qualum.pl)

Brama harmonijkowa bez przeciwwagi zajmuje mało miejsca i równie mało miejsca wymaga, by móc się otworzyć. Oczywiście złożona brama łamana harmonijkowa zmniejsza w pewnym stopniu światło wjazdu, dlatego planując ten system, warto przewidzieć lekki naddatek (zwłaszcza wówczas, gdy na posesję będą wjeżdżać szersze pojazdy, np. busy).

Składana brama harmonijkowa wyposażona jest także w system automatyczny, dzięki czemu jej całkowite otwarcie zabiera jedynie 5 sekund (więcej na Qualum.pl). Można więc śmiało powiedzieć, że to uniwersalne i wygodne rozwiązanie, zwłaszcza dla posiadaczy małych i trudnych przestrzennie działek (np. z podjazdem ze spadkiem lub niewielką odległością miejsca postojowego/garażu od ogrodzenia).

Brama harmonijkowa i przesuwna – gdzie kupić?

Odpowiedni dobór, indywidualna wycena oraz opcja montażu u klienta to raczej domena lokalnych producentów i tam sugerujemy szukać ofert, przykładem wspomniana już przez nas marka Qualum. U producenta możemy liczyć na rabaty i pomijamy marże dystrybutorskie, w dodatku możemy w szczegółach dopasować bramę pod projekt domu i ogrodzenia.