Żywica poliuretanowa – w roli podłoża i spoiwa

Żywica poliuretanowa – w roli podłoża i spoiwa

Sporo osób postrzega żywicę poliuretanową tylko w kontekście jej parametrów wytrzymałościowych. Tymczasem dobrej jakości żywica sprawdza się też w roli transparentnego materiału dekoracyjnego, dzięki któremu posadzka będzie wyglądać pięknie i wyjątkowo.

Transparentna i funkcjonalna

Dobrej jakości żywica poliuretanowa jest nie tylko wytrzymała i elastyczna, ale też w znacznym stopniu przezroczysta. To oznacza, że może sprawdzić się w roli materiału dekoracyjnego. Żywica może posłużyć m.in. jako spoiwo dla kamieni, w tym otoczaków, dzięki czemu uzyska się efekt tzw. kamiennego dywanu.

W ostatnich latach posadzka zwana kamiennym dywanem cieszy się rosnącą popularnością. Wynika ona z oryginalnej stylistyki, na którą składają się wspomniane kamienie i zalewająca je żywica. Dzięki temu podłoże tworzy jednolitą całość i ma swój wyjątkowy, niepowtarzalny design. Tak zaaranżowana posadzka sprawdzi się nawet w salonie!

Zastosowanie kamiennych dywanów

Podłoże składające się z żywicy poliuretanowej i zalanych nią kamieni to świetne rozwiązanie o wyjątkowych, dekoracyjnych właściwościach. Taka kompozycja świetnie sprawdzi się w domu prywatnym, gdzie może posłużyć jako dekoracja salonu, pokoju dziennego, a także sypialni. Z pewnością kamienny dywan przyciągnie wzrok wszystkich gości.

Na taką aranżację można też zdecydować się w budynkach użyteczności publicznej. Urzędy miasta, przychodnie, teatry, muzea, kina i kościoły to miejsca, w których taka podłoga będzie prezentować się wręcz rewelacyjnie. Poza tym nie można zapominać o jej trwałości.

Właściwości techniczne podłoża

Stosowana jako wylewka podłoża Żywica poliuretanowa twardnieje stosunkowo szybko, bo zaledwie 4 godziny. Po jej wyschnięciu uzyskuje się mocną, transparentną warstwę charakteryzującą się olbrzymią wytrzymałością na tarcie i inne oddziaływania mechaniczne.

Poza tym podłoga żywiczna świetnie absorbuje drgania i to również te akustyczne. Jest też odporna na pęknięcia, zarysowania i jednocześnie zachowuje bardzo dużą elastyczność. Z tego względu korzystanie z niej na co dzień nie męczy tak bardzo stawów.