Infekcje intymne – skąd się biorą?

Nieraz zastanawiamy się: „skąd się wzięła u mnie taka infekcja? Przecież stosuję odpowiednią higienę, w szczególności intymną. Dbam o zdrowie i często myję ręce”. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak łatwo się zarazić.

Najczęstsze przyczyny powstawania infekcji intymnych

Przede wszystkim, należy wymienić tu brak higieny intymnej, kąpiele w basenach i stawach, używanie wspólnej bielizny osobistej, ręczników i pościeli z przypadkowymi osobami. Bardzo często po kuracji antybiotykiem, na skutek zaburzenia flory bakteryjnej dochodzi do rozwoju grzybicy pochwy (wywołują ją drożdżaki Candida Albicans). Przejawia się ona występowaniem świądu i białych, gęstych upławów. Leczenie polega na przyjmowaniu globulek przeciwgrzybicznych, które przepisuje lekarz. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule Upławy – jak im zapobiegać?

Choroby przenoszone drogą płciową

Podczas kontaktu płciowego bardzo łatwo zarazić się rzęsistkowicą. Wywołuje ją pierwotniak – rzęsistek pochwowy (Trichomonas vaginalis), który często znajduje się w układzie moczowo-płciowym mężczyzny, nie wywołując u niego objawów chorobowych. Diagnoza polega na badaniu mikroskopowym wydzieliny z pochwy. Rzęsistkowicy towarzyszą: pieczenie i świąd, upławy w kolorze zielono-żółtym, ból w podbrzuszu i parcie na pęcherz moczowy. Leczenie polega na przyjmowaniu leków niszczących pierwotniaki. Drogą płciową można również zarazić się bakteriami Chlamydia trachomatis. Wywołują one swędzenie okolic intymnych, obfite, gęste upławy o nieprzyjemnym zapachu oraz nasilające się bóle pochwy i podbrzusza. Zdarza się też, że zakażenie przebiega bezobjawowo. Nie zdiagnozowane i nie leczone może doprowadzić do bezpłodności lub powikłań w czasie ciąży. Wśród potencjalnych infekcji bakteryjnych przenoszonych przez kontakt płciowy wymienia się również zakażenia bakteriami Gardnerella vaginalis lub Escherichia coli. Objawiają się one występowaniem świądu, bólu i pieczenia okolic intymnych oraz obfitymi upławami o rybim zapachu, w kolorze żółtym. Leczenie polega na przyjmowaniu odpowiednich antybiotyków.

Jak zapobiegać powstawaniu infekcji intymnych?

W profilaktyce infekcji intymnych dużą rolę odgrywa odpowiednia higiena. Zdarza się, że na skutek antybiotykoterapii, przemęczenia lub stresu dochodzi do naruszenia flory bakteryjnej pochwy. Można ją przywrócić, stosując probiotyk ginekologiczny, np. lactovaginal. Więcej informacji na temat działania tego preparatu znajduje się na stronie lactovaginal.pl. Nieraz dochodzi do podrażnienia błony śluzowej okolic intymnych (przez noszenie obcisłej bielizny, zmianę proszku do prania lub płukania bielizny, stosowanie antykoncepcji). Aby je załagodzić i nie dopuścić do infekcji, wystarczy zastosować odpowiedni krem lub żel dostępny w aptekach bez recepty. Najlepiej używać bieliznę bawełnianą lub jedwabną, która jest przewiewna i delikatna dla wrażliwej skóry okolic intymnych.

Warto wiedzieć, że razie jakichkolwiek podejrzeń o wystąpienie infekcji intymnej, nie należy unikać wizyty u ginekologa. Wczesne rozpoczęcie leczenia gwarantuje jego stuprocentową skuteczność.