Jak wybrać ręczną spawarkę laserową?

hgtech.com.pl - hg (19).jpg

Spawanie i cięcie przy pomocy lasera do niedawna było domeną filmów sf. Dziś laserowe spawanie stało się rzeczywistością, a ręczne spawarki laserowe pozwalają to robić nawet w domowym warsztacie. Zobaczcie, dlaczego warto korzystać z nowoczesnego, laserowego spawania.

Laserowe spawanie – na czym polega?

Spawanie laserowe wykorzystuje impulsy lasera, które mają bardzo wysoką energię, do lokalnego podgrzania zgrzewanego materiału. Co ważne, materiał jest podgrzewany tylko na bardzo niewielkim obszarze. Dzięki temu pozostałe części spawanych elementów nie zmieniają struktury i nie odkształcają się.Cały proces spawania jest prowadzony w atmosferze gazu obojętnego. Zapobiega to korozji spawu i materiału. Uzyskany spaw jest bardzo równy i zwykle nie wymaga dodatkowych szlifowań.

Dlaczego warto wybrać ręczną spawarkę laserową?

Zwykłe spawanie wymaga sporego doświadczenia i wiedzy. Nawet dość prosty w obsłudze migomat też nie zawsze daje odpowiedni spaw.Ręczna spawarka laserowa jest prosta w obsłudze. Oprogramowanie jest najczęściej bardzo intuicyjne, więc wszystkie ustawienia robi się bez problemu. Do spawania przy pomocy tego urządzenia wystarczy krótkie przeszkolenie i zwykle po niedługim czasie spawacz uzyskuje bardzo dobrej jakości spawy.Za pomocą ręcznej spawarki laserowej można łączyć różne materiały. Urządzenie sprawdza się zarówno przy spawaniu metali kolorowych, jak i aluminium czy różnych rodzajów stali, w tym także nierdzewnej.

Dobór spawarki

Ponieważ ręczna spawarka laserowa nie jest tania, warto bardzo dokładnie ustalić parametry, jakie powinna spełnić, aby jak najlepiej ją później wykorzystać.Podstawowym parametrem jest moc lasera. Do spawania dużych i grubych elementów należy wybrać modele o najwyższej mocy. Do cienkich blach wystarczą spawarki z mniejszą mocą.Warto zwrócić też uwagę na oprogramowanie, które powinno być na tyle intuicyjne, aby można było ustawić urządzenie bez konieczności studiowania obszernych instrukcji. Ważny jest też serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Prawidłowo serwisowana maszyna będzie działać bezawaryjnie przez długi czas.