Jak pozbyć się alergenów z mieszkania?

Alergeny potrafią bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Niestety są one wszędzie i trudno wyeliminować je z naszego życia. Na szczęście istnieją sposoby, aby z mieszkania pozbyć się większości roztoczy, drobnoustrojów i innych uczulających zanieczyszczeń.

Sypialnia wolna od kurzu

W sypialni gromadzi się przede wszystkim roztocze kurzu domowego. Jego podstawowe siedliska to materac, obicia mebli i pościel, a także zasłony i firanki. Skutecznym sposobem usuwania roztocza jest pranie materiałów w bardzo wysokich temperaturach (powyżej 70 stopni Celsjusza). W ten sposób skutecznie zabija się roztocza. Obicia łóżka i materac, a także zasłony i firany można również odświeżyć za pomocą parownicy lub generatora pary (część z nich ma specjalny moduł ręczny), które nie tylko niszczą przykre zapachy, lecz także działają bakteriobójczo.

W trosce o zdrowie najlepiej wybrać panele zamiast wykładziny, ponieważ łatwiej je oczyścić z kurzu. Natomiast ważne jest również, aby do sprzątania stosować odkurzacz o niskiej reemisji kurzu. Tylko tak można skutecznie zadbać o zdrowie. Nie chodzi wyłącznie o podbijanie kurzu do góry (co robią miotełki i inne sprzęty odkurzające), ale o usunięcie kurzu unoszącego się w powietrzu. Na koniec parkiet należy sprzątać na mokro, aby pozbyć się resztek kurzu, który po sprzątaniu wolno opadał na ziemię. Wszystkie te zasady dotyczą nie tylko sypialni, lecz także pokoju dziecięcego oraz salonu.

Alergeny w łazience i kuchni

W łazience i kuchni najczęściej występującym alergenem jest pleśń. Troska o zdrowie wymaga regularnej walce z nią, ponieważ jest ona w stanie wyrządzić w ludzkim organizmie sporo złego. W łazience należy osuszać wannę lub brodzik po kąpieli, zmywać podłogi po uprzednim odkurzaniu i dość często prać dywaniki łazienkowe. Koniecznie należy wyposażyć się w specjalne środki przeciw osadowi i kamieniowi, które pozwolą się skutecznie ich pozbyć z armatury łazienkowej. Pleśń w kuchni pojawia się najczęściej na pożywieniu przechowywanym w lodówce. Trzeba ją zatem systematycznie myć oraz sprawdzać daty przydatności. Warto również poszerzyć swoją wiedzę w zakresie warzyw i owoców, które nie powinny być przechowywane w lodówce. Wbrew pozorom nie służy ona przechowywaniu wszystkich.

Inwestycja w oczyszczacz powietrza inwestycją w zdrowie

Oczyszczacz powietrza to szansa nie tylko, aby uchronić się przed niebezpiecznymi bakteriami i wirusami w okresie jesienno-zimowym, lecz także, aby przez cały rok dbać o jakość powietrza w mieszkaniu. Świeże, chłodne powietrze tylko z pozoru wydaje się takie czyste. Wpuszczając do domu świeże powietrze, wpuszcza się jednocześnie zanieczyszczenia. Oczyszczacz pozwala skutecznie usunąć z powietrza alergeny, roztocza i inne zanieczyszczenia odpowiadające za ciągnące się infekcje dróg oddechowych. Trzeba bowiem pamiętać, że mechanizm alergii i chorób układu oddechowego jest podobny. Do błony śluzowej dróg oddechowych przyklejają się drobiny pyłu i innych zanieczyszczeń, na których osadzają się wirusy, bakterie i inne drobnoustroje. W ten sposób docierają one do wnętrza organizmu i dobrze maskują się przed systemem immunologicznym. Oczyszczacz powietrza, dzięki kilkustopniowemu systemowi filtracji, radzi sobie z tej chwili z większością zanieczyszczeń, bakterii, cząsteczkami dymu (99% skuteczności).