Jednym materiałów wykorzystywanych w budownictwie szkieletowym jest stal, jednak obecnie komponenty różnią się od tych, które były dostępne jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Mogą być one lżejsze, bardziej dostępne i tańsze. Jakie są korzyści z zastosowania stali w budownictwie szkieletowym?
Nowa koncepcja
Wykorzystanie stali jako elementu konstrukcyjnego jest stosunkowo nową koncepcją w Europie, a nawet na świecie. Przy dominującej konwencjonalnej metodzie budowy wykorzystującej cegły i zaprawę, budownictwo szkieletowe jest na tyle innowacyjne, że może wzbudzać wiele pytań. Warto na nie odpowiedzieć.
Różnice już na poziomie fundamentów
W przypadku konstrukcji szkieletowej ze stali można zastosować fundamenty monolityczne, żelbetowe lub murowane. Jednak przez wykorzystanie stali obciążenia fundamentów są mniejsze niż w przypadku tradycyjnego budownictwa murowanego, a dzięki temu ława fundamentowa może mieć mniejszą szerokość.
Prefabrykacja i precyzja
Planując wykorzystanie konstrukcji nośnej ze stali można zaprojektować budynek ze znacznie większą dokładnością. Różne elementy i moduły lekkiej konstrukcji stalowej docierają na miejsce w postaci prefabrykowanej.
Dzięki temu budownictwo szkieletowe pozwala uzyskać niemal idealne kąty i proste ściany. Jest to nie tylko estetyczna cecha, ale także ochrona budynku przed komplikacjami podczas budowy.
Dodatkowo wykwalifikowany zespół jest w stanie przeprowadzić montaż w znacznie krótszym czasie, niż byłoby to konieczne do budowy konstrukcji przy użyciu konwencjonalnego podejścia.
Korzyści dla środowiska
Ze względu na to, że budownictwo szkieletowe pozwala na uzyskanie wysokiej izolacji termicznej, pozytywniej wpływa ono na środowisko naturalne. Dodatkowo stal nadaje się do recyklingu, więc jest to jeden z najbardziej ekologicznych materiałów budowlanych na rynku.
Więcej informacji na temat budownictwa szkieletowego można znaleźć na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl/typ-budynku/budownictwo-szkieletowe.