Karmienie noworodka piersią: na co zwrócić uwagę?

Wybór metody karmienia noworodka powinien należeć do kobiety. W przypadku, gdy pokarmu w piersiach jest dużo, warto zdecydować się na karmienie noworodka piersią, ponieważ jest to dla niego najzdrowszy pokarm. Chociaż jest to czynność zupełnie naturalna, to wiele mam boryka się z różnego rodzaju problemami związanym np. z niedoborem pokarmu, czy małym przybieraniem dziecka na wadze. Właśnie dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas karmienia piersią.

Prawidłowe przystawianie dziecka do piersi

Dziecko odruchowo łapie brodawkę i ssie pierś, ale aby mogło to zrobić, musi być prawidłowo przystawione. Najwygodniejsza pozycja to taka, gdy malec ułożony jest brzuszkiem do ciała mamy, główkę i plecy ma w linii prostej, a rączki ułożone do środka. Główkę należy ułożyć w pozycji naturalnej, ponieważ jeśli jest odwrócona na bok, to malec może mieć kłopot z przełykaniem.

Szczególną uwagę trzeba zwrócić na to, aby noworodek uchwycił buzią nie tylko samą brodawkę, ale również jej otoczkę. Przy prawidłowym przystawieniu dziecko ma wywinięte usta, co jest dobrze widoczne na dolnej wardze. Zarówno nosek, jak i bródka powinny dotykać piersi – daje to pewność, że dziecko jest na tyle blisko, że nie będzie ciągnąć brodawki w czasie jedzenia.

Efektywność ssania i problemy z laktacją

Karmienie noworodka. W czasie karmienia należy uważnie obserwować dziecko, słuchając jak często przełyka ono pokarm. Najczęściej ruchów połykających jest sporo, a do czasu do czasu malec może zrobić krótką przerwę, po czym wraca do ssania. W przypadku, gdy ruchów połykających jest niewiele, a dziecko zdaje się „wisieć” przy piersi, może to oznaczać, że karmienie nie jest efektywne. Wówczas konieczne jest wsparcie laktacji. Przy prawidłowym karmieniu noworodek powinien moczyć przynajmniej 5-6 pieluszek na dobę. Najlepszym sprawdzeniem tego, czy dziecko się najada, jest kontrola przybierania na wadze.

Najczęstsze problemy z laktacją do zastój pokarmu oraz obrzęk piersi. Nie wolno wówczas odstawiać dziecka, ponieważ pokarm może zupełnie zaniknąć. Dobrym rozwiązaniem jest odwiedzenie poradni laktacyjnej przy szpitalu. Zapoznaj się również z artykułem Cesarskie cięcie a flora bakteryjna dziecka.