Jak leczyć łysienie?

Leczenie łysienia plackowatego jest trudne i nie ma gwarancji, że nie pojawią się kolejne przypadki łysienia. Nawet jeśli choroba ulegnie całkowitej remisji, w późniejszym okresie mogą pojawić się nowe plamy zapalne.

Łysienie plackowate jest wywoływane przez różne czynniki.

 

Rzeczywista przyczyna łysienia plackowatego u niektórych osób nie została jeszcze poznana. Po przeprowadzeniu szeroko zakrojonych badań nad przyczynami łysienia plackowatego odkryto wpływ na włosy leków, takich jak środki antykoncepcyjne, leki przeciwzakrzepowe i retinoidy. Ze względu na zmiany hormonalne w organizmie, kobiety w ciąży i w okresie połogu są bardziej podatne na łysienie plackowate.

Zagrożone są także osoby zestresowane, które mają niski poziom ważnych związków chemicznych i minerałów, takich jak żelazo, cynk i magnez. Łysienie plackowate występuje częściej u osób poniżej 30 roku życia, jednak może dotknąć ludzi w każdym wieku. Łysienie plackowate może powodować całkowite wyłysienie skóry głowy, a także utratę brwi i rzęs.

 

Objawy i leczenie łysienia plackowatego

 

Choroba wpływa na mieszki włosowe na głowie, powodując powstawanie łysych miejsc. Powrót włosów do poprzedniego stanu może zająć kilka lat. Jeśli przyczyną łysienia jest stres, należy jak najszybciej spróbować wyeliminować z życia wszelkie stresujące wydarzenia, ponieważ pod wpływem tego podstawowego czynnika choroba może powrócić.

Trycholog jest specjalistą zajmującym się leczeniem łysienia plackowatego. Wykonuje on badanie mechaniczne, które pomaga w ustaleniu etiologii choroby. Aby ustalić przyczynę łysienia, konieczne są także badania laboratoryjne. Testy mogą wykazać obniżenie liczby komórek T i B, jeśli są to czynniki stresogenne. Jedną z cech wyróżniających łysienie plackowate na tle psychoemocjonalnym jest ich niewielka ilość lub całkowity brak.

Jak już wspomniano, łysienie plackowate jest chorobą trudną do wyleczenia. Niestety, nie opracowano jeszcze skutecznych metod terapeutycznych. W związku z tym większość leczenia skupia się na miejscowych interwencjach mających na celu zmniejszenie zmian zapalnych. W leczeniu tego schorzenia stosuje się również

– leczenie hormonalne kortykosteroidami, które są podawane w postaci maści lub zastrzyków.

– leki przeciwnadciśnieniowe, które pobudzają wzrost włosów

– leczenie immunosupresyjne w celu utrzymania ciągłości leczenia;

Leczenie PUVA polega na naświetlaniu ognisk chorobowych promieniami UV i jednoczesnym podawaniu leku fotouczulającego.

 

Niestety, pomimo ciągłego postępu w medycynie, nadal nie ma metody leczenia łysienia plackowatego.