Odra u dziecka – jak wygląda i jak należy leczyć chorobę?

Charming young woman with terrible throat pain

Jest wiele chorób, które przechodzimy w okresie dzieciństwa. Są nimi między innymi ospa, różyczka, świnka, ale też i odra. Dziś w niniejszym artykule skupimy się na chorobie zakaźnej jaką jest odra. Odpowiemy na pytania co to za choroba, jakie są objawy oraz jak ją leczyć?

Odra co to za choroba?

Odra jest chorobą zakaźną występującą w wieku dziecięcym. Odrę wywołuje wirus o nazwie Measles virus. Częstą zachorowalność na odrę odnotowuje się u niemowlęta od 6. do 12. miesiąca życia, ale też często chorują na odrę dzieci w wieku do 15 lat, które nie przyjęły dawek szczepionki. Z tego powodu od kilku lat wybucha epidemia zachorowań na chorobę zakaźną jaką jest odra. Choroba odra u dzieci została zwalczona dzięki szczepieniom, jednak teraz zaczyna powracać. Odra niestety jest przypadłością, która jest bardzo zaraźliwa. Jeżeli nie zaszczepiliśmy naszego dziecka, możemy być pewni, że zachoruje ono na odrę. Osoba chora na odrę może zarazić aż od 15 do 20 osób – jest to bardzo duża zaraźliwość w porównaniu na przykład do grypy, gdzie chory może zarazić od 1 do 3 osób. Odra jest chorobą wirusową, która przenosi się drogą kropelkową. Najbardziej zaraźliwym czasem w odrze jest okres 5 dni przed chorobą, czyli przed pojawieniem się wysypki i 4 dni od powstania wysypki na ciele.

Jakie są objawy odry u dzieci?

Najczęstsze objawy choroby zakaźnej odry u dzieci są:

  • gorączka
  • ból gardła
  • katar
  • męczący i suchy kaszel
  • twarz chorego dziecka wygląda jakby długo płakało
  • oczy są zaczerwienione

Jak wygląda charakterystyczna wysypka odry u dzieci?

W przypadku choroby zakaźnej odry wysypka jest bardzo charakterystyczna. Na początku wygląda na grubo – plamista, zlewa się w żywe – czerwone plamy z delikatnymi grudkami, które mają nieregularne kształty. W początkowej fazie choroby odry wysypka pojawia się za uszami, później na twarzy oraz szyi, a także na tułowiu, rękach oraz nogach. W jamie ustnej śluzówka jest zaczerwieniona. Po pojawieniu się wysypki (mniej więcej po 4-5 dniach) temperatura opada i dziecko, chociaż przez cały czas ma katar jak i kaszel, powoli wraca do zdrowia. Po paru dniach wysypka nabiera koloru brunatnego, po czym zaczyna nagle się złuszczać. Dzieci o obniżonej odporności mogą przechodzić tę chorobę zakaźną dość poważnie i mogą wystąpić nawet drgawki oraz wysypka krwotoczna.

Jak leczyć odrę u dzieci?

Leczenie odry opiera się wyłącznie na leczeniu objawowym. Nie ma leków, które działałyby przeciwwirusowo, a które byłyby efektywne w przypadku odry. Kiedy u dziecka występuje wysoka temperatura obniżamy ją lekami przeciwgorączkowymi, możemy również podawać leki wspomagające zwalczanie kaszlu. Zalecane jest, aby dziecko leżało w łóżku, nawet kiedy gorączka ustąpi. Pomieszczenie w którym przebywa chore dziecko na odrę, powinno być zaciemnione (to może złagodzić światłowstręt) oraz wywietrzone.