Jak wybrać wartościowy kurs hiszpańskiego?

Nie sztuką jest zapisać się na kurs językowy, a sztuką jest wybrać taki kurs, z którego rzeczywiście można będzie coś wyciągnąć. Dobrze by było, aby po takim kursie człowiek był w stanie pojechać do Hiszpanii z poczuciem pewności, że poradzi sobie z zapytaniem o drogę, zamówieniem posiłku w restauracji i odbyciem krótkiej grzecznościowej pogawędki.

Najpierw cel, potem kurs

Kurs hiszpańskiego musi być dostosowany do celu, do którego się dąży, dlatego nie da się go dobrze wybrać, jeżeli nie wie się nawet, co takiego chce się z jego pomocą uzyskać. Motyw przewodni podjętej nauki określi właściwy typ kurs oraz jego poziom czy intensywność.

Czym innym będzie bowiem językowy wyjazd, nastawiony na swobodną integrację i towarzyskie rozmówki w obcym języku, a czym innym skoncentrowany kurs prowadzony w trybie jeden na jeden. Ten pierwszy tym kursu hiszpańskiego pomoże w komunikacji, z kolei ten drugi sprawdzi się podczas przygotowywania się do różnych ważnych egzaminów, w tym i samej matury.

Miejsce nauki

Teraz można się uczyć absolutnie wszędzie. Kursy hiszpańskiego odbywają się w każdym mieście w szkołach językowych, zwykłych szkołach (w ramach zajęć dodatkowych) oraz bezpośrednio w domach nauczycieli. Niektóre mają formę zajęć zdalnych i są przeprowadzane z pomocą kamerek. Tryb online będzie szczególnie interesujący dla tych, którzy nie mają czasu na to, by regularnie brać udział w „normalnych” zajęciach.

Niektórzy nauczyciele poszli nawet o krok dalej i zaczęli przygotowywać darmowe kursy hiszpańskiego, wrzucając je na swoje strony internetowe albo prowadząc je na bieżąco w mediach społecznościowych. Teraz wiedzy jest naprawdę pod dostatkiem i często można sięgnąć po nią zupełnie za darmo.

Poziom intensywności

Mało kto zastanawia się nad tym, jaką intensywność powinien mieć kurs hiszpańskiego, podczas gdy ta intensywność nieraz okazuje się ważniejsza od tego, czy kurs będzie indywidualny, czy będzie się go przeprowadzać w grupie.

Szybkie dojście do poziomu pozwalającego na normalną komunikację umożliwi tryb nauki zakładający dwadzieścia lekcji na tydzień. To dużo, dlatego jest to tryb typowo intensywny, przeznaczony dla osób, które są w stanie uczyć się codziennie. Kurs średnio intensywny zakłada natomiast dziesięć lekcji w tygodniu. Takim minimum dla wartościowego kursu hiszpańskiego będą cztery jednostki nauki liczone na siedem dni.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy International House z Bielska Białej.