Jak robić pranie, by nie straciło koloru?

Kolor ubrań może stracić intensywność wtedy, gdy nie będziemy ich odpowiednio pielęgnować. O czym powinniśmy zatem pamiętać?

Intensywnie czerwona bluzka, a może czarne lub granatowe jeansy? Często te ubrania wyglądają dobrze do kilku prań. Potem kolor zaczyn blaknąć. Są jednak sposoby na to, aby zapobiec utracie kolorów!

Pranie bez blaknięcia – zwróć na to uwagę!

Aby kolorowe pranie nie straciło swojego koloru, powinniśmy przede wszystkim stosować się do instrukcji producenta umieszczonej na metce. Kolorowe ubrania blakną szybciej, gdy pierzemy je w zbyt wysokiej temperaturze, dlatego nie przekraczajmy tej znajdującej się na metce.

Powinniśmy także pamiętać o stosowaniu odpowiednich detergentów do prania. Aktualnie w sprzedaży znajdziemy specjalne preparaty, które przeznaczone są do kolorowej odzieży. Dzięki nim możemy zachować intensywne kolory ubrań na dłużej!

Nie zapominajmy także o tym, aby segregować pranie według kolorów. Najlepiej pierzmy ciemne ubrania razem, a te jasne – osobno. W przypadku pojedynczych ubrań w jednym kolorze warto rozważyć pranie ręczne – zaoszczędzimy wodę i energię!

Pamiętaj o właściwym suszeniu prania!

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że na blaknięcie kolorów ubrań ma również wpływ ich suszenie. Szczególnym zagrożeniem są promienie UV ze słońca, które działają jak naturalny wybielacz, powodując utratę intensywnych kolorów odzieży.

Właśnie dlatego suszarka ogrodowa, na przykład suszarka ogrodowa Leifheit, powinna być ustawiona w miejscu, które nie jest intensywnie nasłonecznione.

Możemy także wybrać suszarkę składaną – wówczas będziemy mieli także więcej miejsca do suszenia. Suszarka ogrodowa Leifheit może posłużyć do suszenia prania w jasnych kolorach, natomiast ta składana, ustawiona w cieniu, będzie suszyła pranie w kolorach intensywnych, ciemnych.

Ciemne kolory odzieży można przywrócić!

Warto pamiętać o tym, że w sprzedaży dostępne są specjalne barwniki, które pozwalają na przywrócenie intensywnych, szczególnie ciemnych, kolorów wyblakłej odzieży. Są bardzo proste w stosowaniu – korzystamy z nich jak z proszku do prania w pralce!