Jakie usługi oferuje kancelaria notarialna?

Prędzej czy później każdy potrzebował będzie usług prawniczych. To może być porada prawna, wsparcie adwokata, a jeszcze bardziej prawdopodobne – usługi notarialne. Czym dokładnie zajmuje się notariusz? W jakich sprawach przyda się jego wsparcie? Kiedy wizyta w kancelarii prawnej jest niezbędna w świetle prawa?

Zawód notariusza – na czym polega?

Wśród zawodów prawnych na szczególny prestiż zasłużył sobie notariusz. To posada kojarząca się z wiedzą i prestiżem. Wiele osób nie do końca wie jednak, jakie są obowiązki notariusza i kiedy kontakt z nim jest wskazany albo nawet konieczny.Aby zostać notariuszem, trzeba skończyć studia prawnicze, a następnie odbyć aplikację notarialną. Potem należy jeszcze zdać egzamin notarialny. Notariusza mianuje Minister Sprawiedliwości, powierzając mu ważne zadanie, jakim jest sporządzanie aktów notarialnych i zajmowanie się wszystkimi innymi czynnościami notarialnymi.

Kiedy można, a kiedy należy udać się do kancelarii notarialnej?

Aby skontaktować się z notariuszem, należy udać się do kancelarii prawnej. Ta działa w każdym dużym mieście i w wielu średnich miastach. W kancelarii pracuje jeden lub kilku notariuszy.Kiedy zgłosić się do notariusza? Bardzo często powodem jest zakup lub sprzedaż nieruchomości – aby akt zakupu lub sprzedaży miał moc prawną, musi go zatwierdzić notariusz. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku darowizny nieruchomości. Równie często kancelaria notarialna jest potrzebna do udzielenia pełnomocnictwa – tylko to udzielone przez notariusza jest ważne według prawa. Przez notariusza sporządza się również intercyzę czy testament. W kancelarii notarialnej można również przechować przekazane w spadku cenne przedmioty czy pieniądze.

Kancelaria notarialna – którą wybrać?

Znalezienie kancelarii notarialnej nie powinno sprawić większego problemu. Warto jednak zwrócić uwagę na to, by wybrać kancelarię godną zaufania, świadczącą szybkie i profesjonalne usługi.Poszukując kancelarii notarialnej, można podpytać o opinie znajomych. Z pewnością ktoś w najbliższym otoczeniu korzystał już z usług notarialnych przy okazji zakupu nieruchomości, sporządzania pełnomocnictwa czy darowizny. Opinie o notariuszach można znaleźć także w sieci. Im lepsza renoma prawnika, tym większa pewności, że realizowane przez niego usługi będą profesjonalne.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy notariusz-bydgoszcz.com.pl.