Impotencja a miażdżyca

Wśród wielu przyczyn impotencji u mężczyzn wymienia się również problemy i choroby układu krążenia. Jak się okazuje choroby te są również najczęstszym powodem zgonów na świecie [1].

Sex a układ krwionośny

W czasie aktywności seksualnej dochodzi do sporego wysiłku fizycznego, który może powodować tachykardię, wzrost ciśnienia tętniczego i hiperwentylację. Nadmierny wysiłek u chorego obciążonego chorobami ze strony układu krwionośnego może doprowadzić do epizodów sercowo-naczyniowych. Do grupy wysokiego ryzyka zaliczają się [1]:

  • chorzy z niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym,
  • chorzy z przebytym zawałem sercowym w ciągu ostatnich dwóch tygodni,
  • mężczyźni, którzy mają zdiagnozowaną niestabilną chorobę wieńcową,
  • rozwiniętą miażdżycą.

Impotencja – pierwsze miażdżycy objawy

Wśród przyczyn impotencji można wymienić bardzo wiele czynników. Dominującą grupę stanowią jednak zmiany naczyniowe, które są konsekwencją miażdżycy – stąd tak ważna jest dbałość o prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego. Przewlekłe choroby układu krwionośnego to przyczyna impotencji u około 40-80% cierpiących na kłopoty z erekcją. Ciekawostką może być, że wielu mężczyzn nie obserwuje u siebie żadnych objawów ze strony układu krwionośnego, które są wywołane miażdżycą, ale doświadcza trudności z erekcją. Jest to jeden z najwcześniejszych objawów, którego nie można ignorować [2]. Wśród czynników ryzyka miażdżycy można wymienić [3]:

  • cukrzycę,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • palenie tytoniu.

Impotencja i miażdżyca

Impotencja wywołana objawami miażdżycy związana jest z trudnościami, na jakie napotyka krew, by mogła dopłynąć do prącia. Miażdżyca powstaje poprzez wbudowywanie składników tłuszczowych oraz mineralnych w ściany naczyń krwionośnych. Przez to zwęża się ich światło. Ponadto z wiekiem można obserwować zmniejszenie się elastyczności naczyń tętniczych, a to sprawia, że stają się sztywne. Zwężenie tętnic i żył powoduje, że do ciał jamistych prącia dociera znacznie mniej krwi, więc nie możliwy jest wzwód [2].

Co robić?

Gdy impotencja jest wynikiem zmian miażdżycowych, niezwłocznie należy rozpocząć leczenie tego schorzenia. Gdy sytuacja ustabilizuje się na tyle, by można było rozpocząć współżycie, wówczas można sięgnąć po suplementy diety, które będą zwiększać przepływ krwi przez żyły i zwiększą przepływ krwi przez ciała jamiste.

1. Zdrojewicz Z, Biega P, Rychter J. Zburzenia erekcji a choroba układu krążenia. Seksuologia Polska. 2013; 11(2):29–39.

2. Rabijewski M, Papierska L. Etiopatogeneza i leczenie zaburzeń erekcji. Geriatria Polska. 2007;1:203-208

3. Szczygieł Ł. Zaburzenia sprawności seksualnej u mężczyzn. http://www.praktyka-lekarska.pl/impotencja.pdf Dostęp: 13.03.2018