Producent rolet odpowiada: rolety zewnętrzne czy wewnętrzne?

Choć zarówno znajdą się zwolennicy jednych, jak i drugich osłon okiennych, o fachową argumentację poprosiliśmy eksperta. Jest nim producent rolet okiennych Master z Kalisza. Na tapetę bierzemy wspólnie dość powszechny dylemat zakupowy: które osłony wybrać – rolety wewnętrzne czy zewnętrzne? Różni je bardzo wiele, a ich dobór zależy od indywidualnych potrzeb klientów oraz od zasobności ich portfela.

Producent rolet okiennych – osłony wewnętrzne czy zewnętrzne? Jak zdecydować?

Każe wnętrze jest inne i każde wymaga zgoła innego rozwiązania. Przez lata, osłony wewnętrzne były integralną częścią aranżacji wnętrz – żaluzje i rolety dobierano w taki sposób, aby podkreślić stylistykę pomieszczenia, dodać mu kolorytu itd. Jednak rolety mogą być zarówno ozdobą, jak i psuć kompozycje. W takich sytuacjach warto wziąć pod uwagę rolety zewnętrzne natynkowe, których nie tylko nie widać w samym pomieszczeniu, ale nawet nie ingerują one od zewnątrz we wnękę okienną.

Jak podaje producent rolet zewnętrznych MASTER z Kalisza, poza kwestią aranżacyjną, to właśnie osłony zewnętrzne oferują lepsze, bardziej konkretne funkcje i są bardziej przyjazne dla domu. Dzięki temu, że są zamontowane za szybą od strony zewnętrznej, zapobiegają przegrzewaniu się pomieszczeń latem. Dodatkowo rolety zewnętrzne stanowią dobrej klasy izolację akustyczną, stanowią dodatkową barierę antywłamaniową i pozwalają na nieco wyższy poziom prywatności niż rolety wewnętrzne.

Jeśli więc szukamy rozwiązania wielofunkcyjnego, które przyniesie nam szereg korzyści poza dekoracyjnymi, to wybór powinien paść na rolety zewnętrzne. Producent rolet okiennych zawsze wskaże na rozwiązania bardziej przyszłościowe i funkcjonalne, ale decyzja oczywiście należy do klienta i zwykle, zresztą słusznie, oparta jest w części na preferencjach, a w części na dostępnym budżecie.

Rolety zewnętrzne: producent radzi jak wybrać osłony do domu

W pierwszej kolejności zastanówmy się, jakie konkretnie osłony są w naszym zasięgu. Najbardziej popularne to rolety zewnętrzne, montowane we wnęce okiennej. Przylegają do kona od strony zewnętrznej, więc po części są widoczne z wnętrza. To dobre rozwiązanie pod kątem montażu, ceny i dostępności. Producent rolet zewnętrznych może nam też zaproponować rolety natynkowe o różnej geometrii skrzynki aluminiowej. Wówczas skrzynka rolety jest bezpośrednio na tynku i nie widać jej we wnęce okiennej. Jeśli przewidzimy to na etapie projektu, można także schować rolety zewnętrzne pod tynkiem, w specjalnie zrobionej w tym celu wnęce w nadprożu. To najbardziej estetyczne rozwiązanie, po skrzynka jest schowana, a roleta wysuwa się jakby bezpośrednio z muru.

Fot. www.master.kalisz.pl

Producent rolet okiennych zwraca uwagę na kolor…

Ważna rzecz przy wyborze rolet, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych, to oczywiście kolor. W roletach wewnętrznych kolor może rzutować na przepuszczalność promieni słonecznych, trzeba też dobrać go do aranżacji wnętrza. Jednak nie ma z tym problemu, gdyż producent rolet, np. master.kalisz.pl udostępnia całą paletę kolorów dla swoich produktów. Podobnie z doborem rolet zewnętrznych, które w łatwy sposób można dobrać do ramy okiennej, koloru elewacji itd.