Rolety okienne – czy to dobry wybór do domu?

Dekoracje okienne to nie tylko elementy wpływające na wygląd pomieszczeń. To także sposób na zapewnienie domownikom intymności oraz osłonięcie przed wzrokiem z zewnątrz. Tradycyjne zasłony i firanki coraz częściej zastępują jednak rolety okienne, które szturmem podbijają rynek wnętrzarski. Zobacz, dlaczego są idealnym rozwiązaniem, na które warto postawić w swoim domu.

Rodzaje rolet

Rolety to doskonała alternatywa dla materiałów, takich jak firanki i zasłony, szczególnie wtedy, gdy szukamy rozwiązania do  nowoczesnego, utrzymanego w minimalistycznym klimacie wnętrza. Najbardziej uniwersalne są rolety okienne zwane ekranowymi. Składają się one ze zwiniętego na rolkę kawałka materiału, który rozciąga się ku dołowi, co gwarantuje precyzyjne osłonięcie okna. Niezwykle popularne są także rolety rzymskie, które składają się z poziomych, nakładających się na siebie podczas zwijania pasów. Sporym zainteresowaniem cieszą się także tzw. plisy, które zasługują na uwagę nie tylko ze względu na swój efektowny wygląd, ale przede wszystkim funkcjonalność. W przeciwieństwie do poprzednich odmian można je bowiem rozwijać w obu kierunkach, a nawet zaciemnić wyłącznie fragment okna. Ostatnią grupę stanowią chętnie wybierane propozycje zwane noc – dzień. Swoją nazwę zyskały dzięki naprzemiennym pasom, które jedynie częściowo przysłaniają szybę. Znaczenie ma tu kąt padania promieni – przeplatające się elementy transparentne z materiałem umożliwiają ograniczenie widoczności, niestety jednak nie gwarantują pełnego zaciemnienia wnętrza.

Wybierając rolety okienne, takie jak https://www.bricomarche.pl/dekoracje-wnetrz/dekoracje-okienne/rolety-zaluzje, warto zweryfikować materiał, z jakiego zostały wykonane. Te złej jakości mogą być zbyt cienkie, przez co nie będą w stanie właściwie zaciemnić pomieszczenia podczas słonecznej aury. Dobrze też przyjrzeć się barwie materiału. Znacznie lepiej sprawdzają się bowiem modele w ciemnych kolorach, które skuteczniej ograniczają dostęp światła, niż propozycje białe, czy beżowe.

Jak dopasować rolety do okna?

Aby być w pełni zadowolonym z rolet, kluczowe jest ich właściwe dopasowanie do okna. Konieczne jest dokładne zmierzenie ramy, aby móc optymalnie dopasować wymiar rolety. Niezwykle istotne, aby brać pod uwagę wewnętrzną część framugi, gdyż nieodpowiednia szerokość może skutecznie utrudniać uchylanie skrzydła.

Montaż rolet może odbywać się na kilka sposobów. Jedne wymagają jedynie przyklejenie, inne zaś mocuje się bezpośrednio do ściany przy pomocy wkrętów. Ciekawą, nieinwazyjną opcją są także rolety okienne, które nakłada się na framugę przy pomocy zaczepów, co pozwala uniknąć wiercenia. W przypadku okien dachowych należy pamiętać o dodatkowej prowadnicy, która utrzyma wybrane rolety okienne pod odpowiednim kątem.