Przytulne kołdry

Kołdra powinna chronić nas przed chłodem zimowych dni i stawać się pewnego rodzaju tarczą ochronną przed zimnem. Dodatkowo przytulna kołdra musi dawać poczucie komfortu i bezpieczeństwa. W tym artykule przedstawiony zostanie temat zakupu kołdry zimowej. Jeśli więc chcesz dowiedzieć się jak odpowiednio wybrać kołdrę zapoznaj się z tym tekstem.

Co powinno cechować dobrą kołdrę zimową?

Kołdra zimowa powinna być przede wszystkim ciepła, jednocześnie zapewniając równomierną wymianę powietrza przy stałej temperaturze. Uwięzione ciepło bez dopływu jakichkolwiek cząsteczek powietrza z otoczenia, może prowadzić do pocenia się, co nie jest dobre dla organizmu.

Najlepszym wariantem jest więc wybór ciepłej, lecz oddychającej kołdry z naturalnych materiałów. Często w sypialniach występują sezonowe wahania temperatury, szczególnie ma to miejsce zimą. W takich przypadkach oddychająca, lecz utrzymująca stałą wartość temperaturową kołdra jest prawdziwym skarbem.

Jaki poziom ciepła powinny mieć kołdry zimowe?

W mroźną i głęboką zimę, jaka szykuje się w tym roku, ciepła kołdra zimowa to niezbędny element w każdej sypialni. Warto by kołdry jakie nabywamy miały określony, gwarantowany przez producenta, poziom ciepła, który będą stale utrzymywać.

Anglosaski system klasyfikacji materiałów tekstylnych, używany już również w Polsce klasyfikuje poziomy ciepła kołder na „Warm” i „Warm+”. O ile ten pierwszy utrzymuje raczej letnią przyjemną wartość cieplną przez całą noc to wariant ”Warm+” jest opcją dla prawdziwych zmarzluchów. Noc pod takimi kołdrami to jak spacer w upalny, lipcowy dzień.

Jakie wypełnienie kołder zimowych warto wybrać?

Kołdry zimowe posiadają najróżniejsze wypełnienia, przez ostatnią dekadę pojawiło się kilkadziesiąt nowych ich typów. Najbardziej klasycznym a przy tym ciepłym wyborem są kołdry wypełnione pierzem puchowym. Jest to oczywiście opcja dla osób nieuczulonych na tego typu materiał. Wypełnienie pierzem to ekologiczne i ciepłe rozwiązanie, które zapewni stałą temperaturę pod kołdrą. Alergicy wybrać mogą kołdry pozbawione materiałów odzwierzęcych – dobre będą tu tekstylia wypełnione bawełną organiczną.

Po wyborze wypełnienia kołdry pozostaje jeszcze kwestia kroju i rodzaju wykonania. Popularne są kołdry klasyczne, jednak jest dla nich lepsza alternatywa. Kołdry pikowane, bo o nich mowa mają tę przewagę, że materiał wypełniający cały czas pozostaje w nich na swoim miejscu nie ulegając przesunięciu w jeden z rogów poszewki, jak to dzieje się często w innych typach omawianych tekstyliów.