Więźba dachowa i jej rodzaje

Więźba dachowa jest jednym z najczęściej wybieranych rodzajów konstrukcji dachów w domach jednorodzinnych. Ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszą się więźby prefabrykowane, które scalane są jeszcze w fabryce. Jaka jest charakterystyka poszczególnych typów więźby dachowej?

Z czego składa się więźba dachowa?

Niezależnie od tego, czy interesuje nas dach kopertowy, mansardowy czy naczółkowy, podstawowe elementy więźby w większości dachów będą takie same. Więźby dachowe złożone są zwykle z krokwi, płatwi, jętki, kleszczy, stolca, mieczy, murłatów oraz z wiatrownicy. Do przygotowania wiązarów używa się najczęściej drewna świerkowego bądź sosnowego, jakie zabezpiecza się specjalnymi impregnatami (dzięki temu drewno jest zdecydowanie bardziej odporne na szkodliwe czynniki zewnętrzne, jak grzyby czy pleśń). Krokwie łączy się przy użyciu kolczastych płytek wykonanych z metalu. Kluczowe jest, aby w produkcji więźby dachowej wykorzystywać lite drewno o jak najwyższej jakości, niewymagające zastosowania szkodliwych substancji czy klejów.

Tradycyjne więźby dachowe

Tradycyjne podejście w tworzeniu więźby dachowej zakłada wykonywanie wszelkich prac bezpośrednio na placu budowy. Na miejscu przycina się oraz łączy ze sobą wszystkie elementy konstrukcji. Tradycyjna praca nad więźbą trwa co najmniej parę tygodni, ponadto wymaga niemałego doświadczenia oraz wiedzy ze strony podejmujących się tego wyzwania cieśli. W taki sposób tworzone są najczęściej więźby dachowe o nieskomplikowanej konstrukcji, zawierające niewielką liczbę elementów – są to więźby krokwiowe lub jętkowe. Warto pamiętać, że ten typ tworzenia konstrukcji  jest szczególnie czasochłonny, a ponadto wiąże się z umiejętnością dobrego zorganizowania na placu budowy.

Więźby prefabrykowane

Więźba dachowa może być również konstrukcją w całości wytworzoną w fabryce. Wówczas już niemalże gotowy produkt zostaje przetransportowany na plac budowy – montaż jego wszystkich elementów zajmuje maksymalnie trzy dni. Zdecydowanie skraca to czas budowy i równocześnie także obniża jej koszty. Wybór prefabrykowanej więźby dachowej wiąże się również z minimalizacją ilości odpadów budowlanych oraz z niewielką odpowiedzialnością ze strony klienta, który po prostu musi poczekać na zrealizowanie konstrukcji przez wybranego producenta.