Aloes zwyczajny – roślina, którą warto docenić

Aloes w wyjątkowy sposób prezentuje się na parapecie. Charakterystyczny, zielony, o grubych i mięsistych liściach, które zaskakują nie tylko galaretowatym wnętrzem. Najbardziej intrygują ze względu na właściwości, dokładnie te, które posiada ich miąższ. Wyróżnia się aż ponad 200 gatunków aloesu, ale tylko 4 z nich mogą wykorzystywane przez ludzi. Nam najbliższy i najbardziej znany jest aloes zwyczajny.

Właściwości lecznicze i kosmetyczne

Aloes to przede wszystkim bogactwo witamin, minerałów, aminokwasów i enzymów. Spośród witamin wymienia się obecność A, C, E, a także tych z grupy B. Liczne minerały, które zasługują na uwagę, to między innymi cynk, potas, wapń, siarka, molibden czy miedź. Nie można zapominać o obecności kwasów organicznych oraz stymulatorów biogennych. Taki skład aloesu sprawia, że z powodzeniem znajduje on swoje zastosowanie w lecznictwie, ale i kosmetyce.

Jak działa aloes? Jeśli w domu mamy do dyspozycji roślinę, która hodowana jest przynajmniej od trzech lat, a jej liście mają co najmniej 20 cm długości, możemy liczyć na pierwszą pomoc w przypadku oparzeń czy stłuczeń. Miąższ aloesu przyspiesza bowiem gojenie ran, ale i wykazuje działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze oraz przeciwbólowe. W soku z aloesu znajdują się prostaglandyny, a to dzięki nim tę formę rośliny można wykorzystywać nie tylko po to, by wspomóc gojenie ran, ale i poradzić sobie z trądzikiem o podłożu bakteryjnym.

Nie bez powodu aloes jest składnikiem wielu produktów, w tym kosmetycznych. Wystarczy spojrzeć na ofertę sklepu NajlepszyAloes.pl i się przekonać, jak wiele możliwości niosą grube i mięsiste liście, z których pozyskuje się sok. Aloes może jednak stosować w różnych formach, na przykład do picia, ale i żelu, kremu, maści, suplementu do zażywania. Na rynku nie brakuje produktów o szerokim spektrum działania, przeznaczonych praktycznie dla każdego.

Spożywając sok z aloesu, można uporać się z nagromadzonymi w organizmie toksynami. Roślina bowiem wykazuje działanie oczyszczające. Ponadto nadmierna ilość zbędnych produktów przemiany materii i spowolniony metabolizm, sprzyjają przybieraniu na wadze. Odchudzanie staje się trudne i często nie przynosi takich efektów, jakich się oczekuje. Korzystając z właściwości aloesu, można efektywniej pozbywać się nadmiaru kilogramów.

Jak zadbać o aloes, by móc korzystać z jego właściwości?

Aloes nie jest wymagającą rośliną, jeśli chodzi o hodowlę. Mimo wszystko warto zwrócić uwagę na właściwą pielęgnację, by móc – metaforycznie i dosłownie – wycisnąć z niego najwartościowsze składniki. Roślina ta wymaga lekko kwaśnego i piaszczystego podłoża. Bardzo lubi suchy i gorący klimat.

Niegroźne jej nawet długie przesuszenie, ponieważ w miąższu o konsystencji żelu, który stanowi 95% rośliny, magazynowana jest woda. Aloes chroni gruba skóra i wosk, który pokrywa liście i ma za zadanie odbijać światło.

Roślina pokojowa dobrze sobie radzi z chłodnym i umiarkowanym klimatem. Decydując się na domową hodowlę, gdy przychodzi zima, należy zaprzestać podlewania, ponieważ aloes potrzebuje stworzenia mu warunków, odpowiadających porze suchej.

Aloes jest odporny na szkodniki, w tym mszyce. Jego grube liście, których zakończenia przypominają piłę, chronią roślinę przed zwierzętami polującymi na tego typu pożywienie.

Wszechstronne zastosowanie aloesu i niewymagająca uprawa domowa, sprzyjają jego pojawianiu się na naszych parapetach. Z drugiej strony, mamy dostęp do bardzo szerokiej oferty produktów, które można zakupić w sklepach czy aptekach. W zależności od potrzeb organizmu, z pewnością jednak warto sięgnąć po preparaty czy kosmetyki, z zawartością aloesu. Będzie on i smakował, i działał!