Lustra w filozofii Feng Shui

Posiadanie dużego lustra w pokoju dziennym to całkiem oryginalny zabieg, który może oferować wnętrzu więcej niż się wydaje. Zanim jednak lustro zawiśnie w wybranym miejscu, należy poznać kilka istotnych zasad, którymi warto się kierować przy wyborze właściwego obszaru. Warto zainteresować się niematerialnym wymiarem znaczenia luster w swoim domu, który wyjaśnia wschodnia filozofia Feng Shui

Gdzie umieścić lustro – najczęściej stosowane zabiegi

Lustro może wiele zmienić jeśli jest umieszczone prawidłowo. Zawieszenie go na tej samej ścianie, na której znajduje się okno w pokoju, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli szuka się lustra do rozjaśnienia i optycznego powiększenia salonu, można zawiesić je na ścianie znajdującej się naprzeciwko okien. Ten zabieg jest często stosowany przez projektantów wnętrz, lecz jest niezgodny z założeniami  Feng Shui. Nie sposób jednak nie zauważyć, że światło z okien odbija się od lustra, dzięki czemu pokój wydaje się jaśniejszy niż jest w rzeczywistości. W przypadku pokoju dziennego o niewielkich rozmiarach, powieszenie dużego lustra na największej ścianie, odbije całą powierzchnię pokoju i sprawi wrażenie głębi. Profesjonalny producent luster zazwyczaj oferuje szeroki wybór produktów najwyższej jakości – od małych lusterek, typowo ozdobnych, po duże lustra, które sprawdzą się w salonie, sypialni i przedpokoju. Dlatego też, wybór idealnego, wymarzonego lustra nie powinien stanowić problemu.

Zasady Feng Shui a lustra

Lustra służą do celów praktycznych i dekoracyjnych – mogą być nie tylko pożyteczne ale i piękne. Dokonując wyboru, większość osób skupia się wyłącznie na walorach estetycznych. Mało kto wie, że według jednej z najstarszych, wschodnich filozofii – to gdzie będzie umieszczone lustro ma wpływ na samopoczucie i przepływ energii. Według zasad Feng Shui miejsce, w którym zawiśnie lustro, może dostarczyć pozytywnej energii, lub przeciwnie – zakłócić jej prawidłowy obieg. Kuchnia i miejsce znajdujące się naprzeciwko okna, według zasad Feng Shui nie są właściwym miejscem na zawieszenie lustra, ponieważ taki układ zakłóca równowagę Yin i Yang. Jeśli chodzi o lustro w łazience – nie powinno być skierowane w kierunku toalety. Sprawi to wzmocnienie negatywnej energii. Umieszczenie lustra w sypialni jest natomiast dobrym pomysłem, pod warunkiem nie skierowania jego odbicia w stronę łóżka. Niektórzy eksperci twierdzą, że łóżko skierowane w stronę lustra powoduje złe sny i problemy z regeneracja podczas odpoczynku. Warto zainteresować się zasadami Feng Shiu – niektórzy uważają, że mają wpływ na samopoczucie fizyczne i psychiczne we własnej przestrzeni życiowej.