Jak usprawnić pracę w magazynie? – Etykieta logistyczna

Dopóki nie znano innego sposobu, jak ręczne sprawdzenie i liczenie zawartości przywiezionego towaru do magazynu, praca logistyczna trwała długo. Zatrudnionych było więcej pracowników, a za tym szły mniejsze zyski i większe koszty utrzymania magazynu. Od kiedy weszły w życie etykiety logistyczne, praca zwiększyła tempo i zmalała ilość zatrudnianych pracowników.

Dlaczego warto korzystać z etykiet logistycznych?

Producenci i pośrednicy logistyczni bardzo sobie cenią informacje, które zawiera Etykieta logistyczna. Dzięki niej droga, jaką przebywa towar, zanim trafi do konsumenta, jest szybsza i bez komplikacji. Nadruk na karcie informacyjnej jest trwały i odporny na warunki atmosferyczne. Etykiety są papierowe, powlekane i foliowe, dzięki czemu można idealnie dostosować ją do konkretnego przewozu towaru, aby nadruk był odporny np. na zalanie płynami różnego pochodzenia itp.

Karta informacyjna umieszczana na towarze lub opakowaniu zbiorczym jest istotną wskazówką dla pracownika przyjmującego dostarczony towar. Wózkowy wie, do którego regału podjechać, by tam składować dane paczki z palety. Praca przebiega płynnie i bez nieporozumień. Zwłaszcza że z etykiety może on również wywnioskować, ile pudeł z towarem będzie mógł jednorazowo załadować na wózek widłowy.

Jakie szyfry zawiera etykieta logistyczna?

Każda karta informacyjna umieszczona na towarze to indywidualne informacje o nim. O wszystkim informuje umieszczony na etykiecie kod kreskowy, a czasami także QR. Obydwa znaczniki zawierają te same informacje, jednak różnią się od siebie wizerunkiem i sposobem odczytu.

Kod składający się z różnej grubości równomiernie usytuowanych kresek i cyfr oraz liter umieszczonych pod liniami odczytuje się skanerem przyłożonym w bliskiej od niego odległości. Praca ta wykonywana jest czytnikiem ręcznym.

Kod QR to zamknięte w regularnym kwadracie różne znaczki, które zawierają zaszyfrowane dane o produkcie. Odczytywanie ich jest podobne jak przy kodzie kreskowym, czyli za pomocą skanera. Jednak w tym przypadku nie trzeba czytnika przykładać tak blisko, jak tego wymaga kod złożony z kresek.

Jak działa skaner do odczytu kodu QR na etykiecie logistycznej?

Skaner szyfru QR (Quick Responser – szybkie reagowanie) montowany jest przy drodze przejazdu załadowanego towarem wózka widłowego. Wiązka laserowego światła rzuca szybki błysk w miejsce, gdzie umieszczona jest etykieta logistyczna i bez zatrzymywania wózka sczytuje dane ładunku.

Skaner odczytane informacje wyświetla na ekranie komputera. Czytnik ten potrafi nie tylko sprawdzić na etykiecie zapis QR i go rozszyfrować. Może on także policzyć cały przejeżdżający obok niego towar i go pogrupować. Dlatego warto stosować karty informacyjne z kodem QR, gdyż wiele magazynów jest już w pełni na nie przygotowanych.