Weekend w Łodzi

sindbad (10).jpg

Łódź to miasto poprzemysłowe i dlatego wiele osób uważa, że nie ma w nim nic ciekawego do zwiedzania. Tymczasem w Łodzi można w bardzo ciekawy sposób spędzić kilka dni.

Dlaczego Łódź?

Miasto swój największy rozwój przeżywało w II połowie XIX w. i do lat 70. XX w. Powstało wtedy wiele fabryk przemysłu włókienniczego, które nadały miastu charakterystyczny przemysłowy charakter.

Od tego czasu Łódź przeszła jednak dużą metamorfozę, dzięki rewitalizacji stare hale przemysłowe zmieniły swój charakter i funkcje. Liczne Atrakcje w Łodzi sprawiają, że miło spędzą czas miłośnicy zabytków, wielbiciele sztuki filmowej lub odpoczynku wśród zieleni (najbardziej zielone miasto w Polsce). Nie brakuje także atrakcji dla dzieci, które szczególnie lubią spędzać czas w ZOO z największym w Polsce Orientarium, maszerować po Bajkowym Szlaku lub spędzić kilka godzin w Mandorii pod Łodzią. A to wszystko bez tłumu innych turystów, dogodnym dojazdem i dostępnymi parkingami.

Jak Łódź, to Piotrkowska

Łódź jest jednym z niewielu miast, które nie posiada rynku. Jej sercem, a właściwie główną aortą, jest ulica Piotrkowska. To najdłuższa ulica w Polsce licząca ponad 4 km. Spacer po Piotrkowskiej jest obowiązkowy dla wszystkich turystów, a dla łodzian ulubione miejsce spotkań.

Po obu stronach ulicy wznoszą się pięknie odnowione secesyjne i eklektyczne kamienice, w których mieszczą się lokale gastronomiczne, handlowe, hotele, muzea, kina oraz galerie. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

A co poza Piotrkowską?

Licznych atrakcji nie brakuje w Łodzi także poza główną ulicą. Warto zaglądnąć do Manufaktury, która stała się największym centrum handlowym. Można zrobić tu nie tylko zakupy, ale także wysłuchać koncertów, oglądnąć ciekawe pokazy lub wystawy. Na miłośników nauki czekają dwa nowoczesne muzea, Experymentarium oraz Centrum Nauki i Techniki EC1.

Spacerując po Łodzi, nie sposób nie zwrócić uwagi na piękne murale, które zdobią liczne kamienice miasta. Podczas spaceru ulicami można odpocząć w jednym z bardzo licznych parków.