Rola wody w organizmie człowieka

Woda to nasz główny budulec, ponad 70% naszego organizmu stanowi woda – to najważniejszy element naszego ciała, jest dosłownie w każdej komórce. Dlatego też jej rola w naszym ciele jest ogromnie ważna. Woda, jako jeden z najważniejszych składników organizmu, powinna być obowiązkową pozycją w naszej codzienności.

Znaczenie wody dla organizmu człowieka

Znaczenie wody dla organizmu jest bardzo ważne. Woda to inaczej „eliksir życia”, to trafna nazwa ponieważ jej niedobór może doprowadzić do śmierci. Musimy więc regularnie uzupełniać jej braki. Naukowcy oceniają średnio, że człowiek w każdym dniu traci około 2,5l do 3l wody. To jest oczywiście średnia, podczas dużego wysiłku lub aktywności sportowej utrata wody może być znacznie większa. Woda stanowi budulec naszych komórek oraz odpowiada za transport dosłownie wszystkich składników jakie są w obiegu pomiędzy naszymi komórkami.

Ile pić wody i jaką wodę pić?

Ważne jest to aby wodę pić systematycznie. W zależności od wieku, wagi i aktywności fizycznej, człowiek powinien przyjmować od 1,5 do 3 litrów wody w ciągu doby. Zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia, dobrze pić czystą wodę, neutralną oraz dopasowaną do naszego organizmu ponieważ nie zawsze np. woda mineralna będzie dla nas dobra z racji wysokiej zawartości minerałów, które w dużej ilości nie są dobre. Przy wyborze wody powinniśmy się kierować przede wszystkim naszymi indywidualnymi potrzebami, zwracając uwagę nie tylko na skład wody, ale również na nasz tryb życia lub wyjątkowe sytuacje (zwiększona aktywność fizyczna, wakacje, pogoda). Dobrym rozwiązaniem jest woda źródlana, która dostarcza organizmowi zbilansowaną ilość niezbędnych składników odżywczych. Nie można jednoznacznie określić, która woda jest najlepsza do picia. Tak wody wysokozmineralizowane, jak i niskozmineralizowane, mają swoje zalety. Jeśli potrzebujemy uzupełnić naszą dietę o magnez oraz wapń, polecamy sięgnąć po wodę mineralną. Kiedy jednak szukamy wody, którą możemy pić w większych ilościach oraz wody najlepszej dla niemowląt, a także bezpiecznej dla kobiet w ciąży, powinniśmy wybrać wodę źródlaną.

Funkcje wody

Do najważniejszych zadań wody należy usuwanie toksyn i innych szkodliwych substancji z naszego organizmu oraz dostarczanie składników odżywczych do narządów. Woda wpływa także na nasz wygląd zewnętrzny. Dzięki regularnemu piciu wody nasza skóra jest nawilżona i jędrna. Takiego efektu nie uzyskamy stosując kremy, które działają tylko od zewnątrz. Częste sięganie po wodę poprawia metabolizm, więc łatwiej schudniemy. Stałe uzupełnianie jej ilości powoduje, że mogą właściwie odbywać się procesy oczyszczania, transportowania, nawilżania – nie tylko skóry, ale także stawów czy gałek ocznych i regulowanie temperatury ciała. Podsumowując, jest nam niezbędna do zachowania wszystkich funkcji organizmu, co stawia ją na pierwszym miejscu listy codziennych zakupów.

Woda w codziennym życiu

Uznaje się, że kiedy odczuwamy pragnienie, nasz organizm jest już w 2% odwodniony. Stan ten może mieć wpływ nie tylko nasze zdrowie, ale również samopoczucie. Zaburzenie równowagi gospodarki wodnej w naszym organizmie możemy odczuwać w formie pewnego dyskomfortu. Objawia się on często bólem głowy, rozdrażnieniem i zmęczeniem. Uzupełnienie potrzebnych płynów reguluje funkcje naszego organizmu i wpływa pozytywnie na nasz stan – również psychiczny. Odpowiednie nawodnienie odgrywa również ważną rolę przy koncentracji i skupieniu. Warto zatem o tym pamiętać szczególnie w pracy lub szkole. Wyrobienie nawyku sięgania po wodę przyniesie nam wiele korzyści, od lepszego samopoczucia, wsparcia w odchudzaniu, po spokojniejszy sen, a nawet lepsze radzenie sobie ze stresem.